Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 حقيقت دوره سوم- شماره 79  سه-شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ برابر با ۱۸ فوريه ۲۰۲۰       
این حادثه نیست، جنایت است

این حادثه نیست، جنایت است

اطلاعیه حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) درباره انفجار معدن زغال­سنگ زمستان یورت آزادشهر

روز چهارشنبه 13 اردیبهشت  ساعت 12 ظهر انفجاری در عمق 1600 متری معدن زغال­سنگ زمستان یورت در آزادشهر گلستان رخ داد که تاکنون 22 نفر از کارگران جانشان را از دست داده، ده­ها نفر زخمی شده و تعداد  نامعلومی نیز زیر آوار محبوس شده­اند. علت حادثه مثل همیشه ساده است: نبود امکانات و وسایل ایمنی. مدت­ها بود که کارگران نسبت به استاندارد نبودن معدن به مسئولان هشدار می­دادند و هر بار معترضین نسبت به وضعیت ایمنی سرکوب و اخراج شدند. کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر برای حقوقی معادل 800 هزار تومان در ماه، گاه 16 ساعت در روز در عمق معدن کار می­کردند. پس از وقوع این حادثه خامنه­ای، حسن روحانی، علی ربیعی وزیر کار، وکیل و استاندار و غیره  همه صاحب عزا شده و سه روز در استان گلستان عزای عمومی اعلام شد و خامنه­ای برای «گرفتاران، فرج الهی را مسئلت» کرد. اما این نه اولین حادثه کاری است و نه آخرینش.

این گونه رویدادها نه «حادثه کاری» بلکه جنایت­اند. نظام سرمایه­داری در همه بخش­هایش چه خصوصی و چه دولتی جهت انباشت هر چه بیشتر سود از هر وسیله­ای برای کاهش هزینه­های کاری از جمله امنیت محیط کار و شرایط کار، استفاده می­کند. حفاظت از جان کارگران و ایمنی در کار برای صاحبان معدن و سرمایه هیچ جایگاهی ندارد. این منطق سیستم سرمایه­داری در سراسر جهان از بنگلادش و کامبوج و ترکیه تا شانگهای و امریکای لاتین و کره جنوبی است. در دنیایی با چنین حجم پیشرفت در علم و تکنولوژی و فن­آوری، کارگرانش در معدن با شرایط قرن 18 و 19 مشغول به کارند. یک هفته بود که کارگران غیرعادی بودن گاز درون معدن را حس کرده و به صاحبان معدن تذکر داده بودند. وجود دستگاه ساده­ای که میزان گاز درون معدن را تعیین می­کرد، می­توانست از این جنایت وحشتناک جلوگیری کند. بهره­برداری از معدن زمستان یورت متعلق به بخش خصوصی یعنی شرکت نگین طبس و وابسته به سپاه پاسداران و بسیج بود. یکی از کارگران این معدن پس از رویداد انفجار در مصاحبۀ منتشر شده­ای می­گوید: «آن­ها فقط به فکر سود و منفعت خودشان هستند و اگر جان کارگر ارزشی برایشان داشت، این انفجار اتفاق نمی­افتاد».

اجساد سوخته و باد کردۀ کارگران معدن یورت، تن­های رنجور و بی­رمق مجروحان، شیون و زاری خانواده­های قربانیان و چهره­های سیاه و غمگین معدنچیان همه بر ضرورت یک دنیای بنیاداً متفاوت نسبت به نظام سرمایه­داری و به انقلاب کمونیستی تأکید می­کنند. تنها چیزی که می­تواند باعث تسکین درد معدنچیان یورت و خانواده­هایشان باشد، سرنگونی نظام سرمایه­داری جمهوری اسلامی است. لحظه­ای نباید تردید داشت که این نظام کهنۀ طبقاتی و حافظان و حاکمانش حتی ثانیه­ای شایسته حاکمیت نیستند. در کوران بازی­های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری رژیم، دو جناح اعتدالی و اصولگرای حاکمیت سعی کردند از اجساد کشته­شدگان این معدن به نفع خود استفاده کنند. لابد جان­باختگان معدن یورت را هم باید به «آمار قابل دفاع دولت روحانی» افزود! تمام نمایندگان سیاسی این نظام سر و ته یک کرباس­اند و دشمن را نباید انتخاب بلکه باید سرنگون کرد. در راه سرنگونی این نظام ما افق کمونیسم نوین را به پیش می­گذاریم. پرچم جامعه و دولت نوین ما سوسیالیسم و پیشروی به طرف جامعه و جهان کمونیستی است. ما با گسترش آگاهی انقلابی و با اتکا به کارگران، زحمتکشان، جوانان، زنان، روشنفکران و توده­های مردم، جنبشی با هدف انقلاب اجتماعی را بنیان خواهیم گذاشت. در جریان مبارزه­ای حاد و سازش­ناپذیر باقدرت حاکم، یاد همه عزیزانی که قربانی این نظام وحشتناک و ضد انسانی شده­اند را گرامی خواهیم داشت.

سرنگون باد رژیم سرمایه­داری جمهوری اسلامی!

زنده باد انقلاب! زنده باد کمونیسم!

حزب کمونیست ایران ( مارکسیست لنینیست مائوئیست)

14 اردیبهشت 1396

4 مه 2017

 

      
بازگشت
htm  pdf
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در