Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 حقيقت دوره سوم- شماره 72  سه-شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۶ می ۲۰۲۰       
فقر، گرما و دین در پاکستان

فقر، گرما و دین در پاکستان

 

مقاله ای از، نشریه انقلاب  شماره 393 ، 29 ، ژوئن ، 2015

www.revcom.us

 

پاکستان : موج گرما و نظام اجتماعیِ مرگ آفرین

 

در اواسط ماه مه بیش از 1200 نفر در جنوب پاکستان به خصوص در کراچی بر اثر گرما ی کشنده جان خود را از دست  دادند.  گرما به 45 درجه سانتیگراد رسید. کراچی شهری است که عموما گرم است اما در این شرایط به طور غیر معمولی گرم تر از همیشه بود. هزاران نفر  از مردم به بیمارستان برده شدند تا به خاطر تشنگی مفرط  و گرما زدگی و مشکلات دیگر درمان شوند. بیمارستان های شهر پر شده و از ظرفیت گذشتند. شمار زیادی از مصدومین افراد سالمند و بی خانمان یا کارگران روز مزد بودند.

موج گرما در ابتدای ماه رمضان پدیدار شد؛ ماهی که روزه دارها در طول روز مجاز به نوشیدن و خوردن نیستند. اسلام مذهب رسمی در پاکستان است و طبق قانون کسانی که طی ساعات روزه داری بنوشند یا بخورند دستگیر و زندانی می شوند. حتی اگر که به شخص دیگری آب و غذا بدهند زندانی می شوند. عده ای از مقامات به مردم توصیه کردند که که در صورت نیاز آب بنوشند اما بسیاری نمی توانستند و یا نخواستند. در گرمای وحشتناک و زیر تابش خورشید نخوردن آب برای افراد ضعیف، مرگ آور شد. این وضعیت برای کسانی که در حال کار کردن بودند به شدت طاقت فرسا بود. خبرهای ویدیویی ساکنین کراچی حاکی از ان بود که دوستان یا بستگان آن ها از گرما به زمین در می غلتند و بی هوش می شدند . مردی در یکی از ویدیو ها گفت: من همین الان یک مرده دیدم و زمانی که از بستگانش پرسیدم که چه اتفاقی افتاده آن ها گفتند که پدرشان مرد به خاطر این که آمبولانسی در کار نبود.

 

این است شرایط جهانی که در آن زندگی می کنیم.

 

در صدر «این شرایط» و واقعیت وضعیت جهان امروز، تقسیم جهان قرار دارد: در یک طرف، مشتی از کشورهای سرمایه داری – امپریالیستی  به اصطلاح «پیشرفته» که بر منابع و ثروت های جهان مسلطند و در طرف دیگر، اکثریت کشورهای فقیر و ستم دیده جهان مانند پاکستان. یک معنای این اعوجاج عظیم آن است که دسترسی به درمان بیماری حتا در کشوری مانند آمریکا وحشتناک است در حالی که برای میلیاردها نفر مردم دنیا از آنهم بدتر است. در کشورهای امپریالیستی نیز بسیاری از مردم در اثر موج گرما جان خود را از دست داده اند. اما در کشورهای جهان سوم وضعیت بهداشت، تصفیه آب و دفع فاضلاب و غیره هولناک است. و این به معنای آن است که امواج گرما ( و یا سیل و زلزله و فجایع دیگر طبیعی ) تاثیرات نابود کننده ی گسترده بر زندگی مردم دارند. در هند، فقط در ماه مه 2200 نفر در اثر موج گرما کشته شدند.

 

کراچی با داشتن بیش از 22 ملیون نفر جمعیت، سومین شهر پرجمعیت جهان است. این جمعیت در طی پانزده سال گذشته با فرار مردم از فقر در روستاها  و یا حملات وحشیانه آمریکا تحت عنوان «جنگ علیه ترور» به این رقم رسیده است.  بسیاری از آوارگان کشورهای دیگر نیز به کراچی آمده اند. این میلیون ها نفر که به شهرها آمده اند سر از زاغه هایی در اورده اند که مثل قارچ روئیده اند. کراچی «توسعه» اقتصادی نیز یافته است. توسعه ای که به سرمایه داری-امپریالیسم خارجی متصل است و نخبگان پاکستان درگیر آن بوده و نفع می برند. نویسنده پاکستانی محمد حنیف به یک جنبه از این «توسعه» در رابطه با بحران موج گرما  اشاره می کند و می نویسد: «درختان زیادی را بریده اند تا جاده ها را عریض کنند.  گذرها و پیاده رو ها را از میان برده اند. تعداد کمی ایستگاه اتوبوس سایه بان دار موجود است. بدون آب و بدون سایه، مردمی که روزه بودند یا تظاهر به روزه داری می‏کردند، هنگام رفتن به سرکار یا بازگشت از کار، افتادند و مردند.».(ترکیب مرگ آور در کراچی: گرما و تقوا منشی، بخش نظرات در روزنامه نیویورک تایمز 26 ژوئن 2015).

 

علاوه بر تاثیرات دهشتناک سلطه امپریالیستی، تاثیرات بنیادگرایی و عقاید خرافی نیز هست. یک روحانی برجسته در کراچی فتوا و یا حکم مذهبی صادر کرد و اعلام کرد که مردم در طی روز اگر که سلامتیشان در خطر باشد می توانند بخورند و بیاشامند. اما کارگران روز مزد و و بی خانمان ها دسترسی کمی به دکتر دارند و علاوه بر این، کشش دایمی سنت همواره بر مردم عمل می کند. همان طور که نویسنده پاکستانی خاطرنشان می کند، «حتی اگر آن ها روزه خودشان را می شکستند، آبی برای نوشیدن نداشتند. چون در خلال ماه رمضان، همه ی دکه های چای و رستوران های کنار جاده ناپدید می شوند. در این روزها شما می توانید کیلومترها راه بروید بدون اینکه اثری از این خدمات ببینید. بنابراین مردم می مردند بخاطر اینکه نمی توانستند در گرمای سوزاننده آب پیدا کنند.»

 

عامل دیگر تاثیر تغییرات جوی است. یک مقام سابق محیط زیست پاکستان  گفت، «در صد سال گذشته، گرمای زمین از 15.5 به 16.2 افزایش یافته است. به این علت است که چنین گرمای شدیدی را را هم در تابستان و هم در زمستان تجربه می کنیم. (اکسپرس تریبیون  21 ژوئن 2015)

 

اگرچه امسال این موج گرما و یا دیگر وقایع مربوط به آب و هوا را نمی توان فقط ناشی از تغییر شرایط جوی دانست، اما دانشمندان تحلیل می کنند که گرم شدن کره زمین و دیگر تغییرات جوی به توفان های شدیدتر و قحطی و سیل و غیره پا می‏دهد. و در همان حال که این امر کل قاره ما را تهدید می کند تاثیرات نابود کننده بیشتری بر مردم و کشورهای ستمدیده جهان دارد.

 

اعوجاج عظیم جهانی میان کشورهای سرمایه داری-ا مپریالیستی و مردم فقیر و تحت ستم، نادانی تحمیل شده توسط بنیادگرایی مذهبی، تغییرات جوی زمین ... این ها مسائل بزرگی هستند که مردم پاکستان و سراسر جهان با ان روبرو هستند.

 

نیروهای متفاوت، افکار و برنامه های متفاوتی در ارتباط با این که در قبال این مسایل عظیم و فوری چه باید کرد، به پیش می گذارند. تمام این برنامه ها باید از این زاویه که تا چه حد علمی و عمیق به واقعیت موجود برخورد می کنند  مورد ارزش یابی قرار بگیرند. و اینکه آیا راه حل های واقعی  ارائه می کنند یا خیر. حقیقت پایه ای آن است که این سئوالات بزرگ در جریان یک انقلاب واقعی، از طریق سرنگونی حاکمیت و سلطه و سرمایه داری- امپریالیسم و با  هدف ریشه کن کردن دهشت های جهان با دورنمای رهایی تمام بشریت می توانند پاسخ بگیرند.  

      
بازگشت
htm  pdf
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در