Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 حقيقت دوره سوم- شماره 69  دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ برابر با ۲۴ فوريه ۲۰۲۰       
اعتصاب غذای جوانان در مصر و مراکش علیه رژیم های حاکم

اعتصاب غذای جوانان در مصر و مراکش علیه رژیم های حاکم

 

اول سپتامبر 2014، جهانی برای فتح

 

مصطفی مزیانی دانشجوی 31 ساله مراکشی روز 13 آگوست بعد از اعتصاب غذای 72 روزه در گذشت. وی پس از درگیری 24 آپریل بین دانشجویان اسلام گرا و سکولار در پردیس دانشگاه ظهرالمهراز-فاس دستگیر شد . این درگیری نقطه ی تمرکز مهمی در مبارزات علیه حکومت سلطنتی در مراکش بود. طبق گزارش ها یک جوان اسلام گرا در اثر اصابت گلوله در گذشت. نخست وزیر و سران کشور در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند.

مقامات خواستار سختگیری بیشتری نسبت به سازمان راه دموکراتیک شدند. مزیانی و سه نفر دیگر به قتلِ برنامه ریزی شده متهم شدند. افرادی که با سازمان کار می کنند می گویند که هیچ کدام از طرفین از سلاح گرم استفاده نکردند و بنا بر این مرگ جوان اسلام گرا مشکوک است.

مزیانی و دونفر دیگر در انتظار محاکمه به بازداشتگاه موقت منتقل شدند و متعاقباً از شرکت در امتحانات نیز محروم شدند. وی با خواست بازگشت به دانشگاه دست به اعتصاب غذا زد، در حالی که اعلام می کرد که در این ماجرا بی گناه است و صرفاً به خاطر فعالیت های سیاسی اش (علیه رژیم) محکوم شده است. پدر و یکی از دوستانش متعاقباً در بیرون بیمارستانی که وی در آن نگهداری می شد دست به اعتصاب غذا زدند ولی خیلی سریع دستگیر شدند.

اعتصاب غذای مزیانی به عنوان مثالی از بی تفاوتی مقامات به زندگی جوانان کشور حمایت وسیعی در سطح ملی کسب کرد. سازمان حقوق بشر مراکش اعلامیه ای صادر کرده و در آن دولت به طور کلی و وزیر دادگستری و مجریان زندان به طور خاص را مسئول مرگ مرد جوان دانست. چرا که وی آماده بود اعتصاب غذای خود را به شرط حق شرکت در دانشگاه، حقی که سازمان حقوق بشر مراکش آن را مشروع می داند تمام کند. وی تا زمانی که به کما نرفت کمک های پزشکی دریافت نکرد.

تظاهرات آپریل که مزیانی در آن دستگیر شد تا حدی به عنوان ادامه ی شورش جوانان مراکشی که در فوریه ی 2011 ،زمان بیداری مصر و تونس، شروع شده بود به حساب می آید. در فوریه ی 2011 تظاهرات وسیعی از جمله حمله به یک ایستگاه پلیس در پایتخت کشور رخ داد. نظام سلطنتی توانست اوضاع را با مجاز شمردن انتخابات در مجلس سفلی پارلمان و شکل گیری یک دولت اسلامی آرام کند.

با این همه شاه محمد ششم همچنان قدرت نهایی کشور است. بیشتر گروه های حقوق بشری و سایر گروه ها محدودیت های زندگی سیاسی در مراکش را پذیرفته اند. در مراکش به چالش کشیدن نهاد سلطنت ، «یکپارچگی کشور» (منظور از یکپارچگی ضمیمه کردن غیر قانونی صحرای غربی ،مستعمره ی سابق اسپانیا به مراکش است) و مذهب اسلام غیرقانونی است. ولی بعضی از گروه های مرتبط با دانشجویان دانشگاه ها از پذیرفتن این محدودیت ها سرباز زده اند.

در اول ژوئیه، معاد بالغوتی که با اسم «الحاقد» رپ می خواند به خاطر ویدئویی به نام «سگ های دولت» که در باره ی پلیس مراکش است به چهار سال زندان در کازابلانکا محکوم شد.

در مصر نیز علاء عبدالفتاح Alaa Abd El-Fattah نیز دست به اعتصاب غذا زد. او یک وبلاگر 33 ساله، برنامه نویس زبان عربی و فعال سیاسی است که به خاطر پیشتاز بودن در مخالفت با پرزیدنت مبارک معروف است. برای بسیاری نام وی با جنبش جوانانِ 25 ژانویه 2011 گره خورده است. این جنبشی است که به سقوط مبارک منجر شد. در روز 18 آپریل عبدالفتاح اعلام کرد که «امروز ساعت 4 بعد از ظهر من آخرین وعده ی غذایی خودم در زندان را با همکارانم جشن گرفتم». و عهد کرد تا زمانی که از زندان آزاد نشود غذا نخورد. وی یکی از 25 نفری است که در نوامبر گذشته به خاطر برگزاری تظاهرات در برابر پارلمان در سرپیچی از قانون منع اعتراضات به 15 سال زندان محکوم شد.

این جوانان که در روز آخر مارس به قید وثیقه از زندان آزاد شده بودند در ماه ژوئیه از حضور در دادگاه خود منع شدند و دادگاه در غیاب ایشان رای صادر کرد.

خواهر جوانتر علا، سنای 20 ساله نیز به خاطر شرکت در تظاهرات در زندان است و اکنون در اعتصاب غذا به سر می برد. دیگر فعالین سیاسی نیز در اعتصاب غذا به وی پیوسته اند. از جمله رهبران جنبش جوانانِ 6 آپریل. این تشکیلات غیرقانونی شده است و فیس بوک آن گزارش می‏دهد که نزدیک به 30 تن از اعضایش در اول سپتامبر دستگیر شده اند. یعنی زمانی که برای شرکت در مراسم عزا در مقابل خانه ی یکی از اعضایشان که به تازگی درگذشته است، در یکی از زاغه نشین های قاهره به نام بولاک ال داکرور Bulaq El Dakrour جمع شده بودند.

طبق گزارش ها، طرفداران اخوان المسلمین که غیرقانونی شده است نیز در زندان دست به اعتصاب غذا زده اند.

علاء در وب سایت (madamasr.com) توضیح می دهد که اعتصاب غذایش را با آروزی این که با پدر در حال مرگش همراه باشد جلو انداخته است. پدر علاء وکیلی است که به خاطر مبارزاتش علیه رژیم مبارک و حضور ارتش در دادگاه و فضای عقاید عمومی شناخته شده بود. نام او احمد سیف الاسلام است که در 27 آگوست از دنیا رفت. او به خاطر پیامی که برای پسر زندانی اش فرستاد، معروف شد. او می گفت وی آرزو داشت که یک کشور دموکراتیک برای وی به جا بگذارد ولی در عوض برای او سلول زندان را به جا گذاشت، جایی که خود وی در آن گرفتار بود.

افراد دیگری که به خاطر مخالفتشان با رژیم نظامی بعد از سقوط مبارک در فوریه ی 2011 شناخته شده هستند، همسر علاء مانال، خواهر وی مونا، مادر وی لیلا سویف و خاله ی داستان نویس وی به نام Ahdaf Soeuif که مقیم بریتانیا است. این سومین بازداشت وی از آن زمان می باشد.

در اعلامیه ی اعتصاب غذا وی می گوید که «خانواده ی وی بخشی از مبارزه ی هزاران نفری است که هرگز تسلیم نمی شوند و میلیون ها نفری که گاهی بر می خیزند».

مانند بسیاری دیگری که در ارتباط با جنبش جوانان مصری بودند علاء نیز در ژوییه ی 2013 در ابتدا از ارتش وقتی که به مقابله با دولت انتخاب شده ی اخوان المسلمین برخاست حمایت کرد ولی پس از آن همیشه کوشیده است که خود را از هر دو سو جدا کند. وی می گوید: «ما باید که کاملاً خود را از هر دو طرف درگیری جدا کنیم و مطالبات خود را به هیچ چیز دیگری به جز حق زندگی و کرامت جمعی و آزادی فردی محدود نکنیم».

کسانی که چنین دیدگاهی دارند در فضای سیاسی مصر نسبتاً به حاشیه رانده شده اند چرا که بیشتر مردم نمی توانند تصور کنند که مجبور نیستند بین دو گزینه ی حکومت ارتش و حاکمیت اسلام یکی را انتخاب کنند. چنین دیدگاهی جایگزین قابل قبولی ارایه نمی کند و نمی تواند خواسته های «کرامت» و «نان، آزادی و عدالت اجتماعی» را که میلیون ها نفر از توده های فقیر و طبقه ی متوسط مصری را در سال 2011 به حرکت در آورد، برآورده کند.

تا زمانی که آمریکا از دولت نظامی مصر حمایت می کند و نظام سطلنتی در مراکش مورد حمایت فرانسه و آمریکا است، آن ها بر خلاف نمایش های انتخاباتی شان ، هر مخالفتی را که مشروعیتشان را به زیر سوال بکشد، سرکوب خواهند کرد. •

 

      
بازگشت
htm  pdf
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در