Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 گزيده مقالات   چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ برابر با ۲۱ اگوست ۲۰۱۹                    
 
حملۀ عراق-آمریکا به موصلِ تحت اشغال داعش

حملۀ عراق-آمریکا به موصلِ تحت اشغال داعش: 

                                              نزاع مرگبار نیروهای ارتجاعی و منسوخ

 

از نشریه «انقلاب» ارگان مرکزی حزب کمونیست انقلابی آمریکا، 24 اکتبر

گزیده

....

هنگام حمله به عراق و اشغال آن، آمریکا مدعی شد که این کار برای آزاد کردن مردم عراق از دست صدام حسینِ مستبد است. صدام حسین مرتجع ستم گر بود و مردم عراق به شدت نیازمند آزادی. اما اهداف امپریالیسم آمریکا درست عکس نیازهای مردم بود. هدف امپریالیسم آمریکا دست یافتن به سلطه ی نظامی، سیاسی و اقتصادی بر عراق و بخشی از یک نقشه بزرگتر برای تقویت سلطه ی آمریکا بر کل خاورمیانه و جهان بود. یک عنصر کلیدی در این نقشه، «خشک کردن باتلاق خاورمیانه» بود. این امر، به معنای بازسازی عراق و دیگر کشورهای منطقه و تغییر آن عوامل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بود که رشد بنیادگرایی اسلامیِ ضد آمریکایی را تغذیه می کرد.

صدام حسین سرنگون شد و ایالات متحده آمریکا رژیم جدیدی را در عراق مستقر کرد؛ رژیمی تحت سلطه ی احزاب ارتجاعیِ شیعه و نیروهای بورژوازی کُرد که مشتاقانه از غنایم این جنگ سود جستند. ایالات متحده و رژیم جدید، سُنی های عراق را که پایه ی رژیم صدام حسین بودند آماج قرار داد و سرکوبشان کرد. از آن زمان عراق صحنه ی اشغال امپریالیستیِ تبه کارانه، جنگ داخلی فرقه ای، پاکسازیِ قومی خشونت بار است و همه ی این ها امروز در موصل تمرکز یافته است.

این دیگ جوشانِ وحشتناک قریب به 600 هزار تا 1.4 میلیون نفر قربانی از مردم عراق گرفته است و بیش از 4 میلیون نفر آواره شده اند. کلیت این ماجرا موجب تقویت ارتجاع بنیادگرایی اسلامی (هم سنی و هم شیعه) شده است و در سال 2013 هیزم بیار سربلند کردن دولت اسلامی (داعش) از درون القاعده در عراق شد. موصل مینیاتوری از ضربات خرد کننده است که از سال 2003 به این سو بر مردم عراق وارد شده است. خبرنگاری به نام پاتریک کاکبورن خاطرنشان می کند که در صورت افتادن موصل به دست نیروهای نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا، این پنجمین بار است که در 13 سال گذشته موصل «دست عوض می کند  (1) همه ی این دست عوض کردن ها، ارتجاعی بوده اند: نیروهای عرب و کُرد بعد از سرنگون شدن صدام، شهر را غارت کردند؛ نیروهای آمریکایی شهر را از آن ها گرفتند؛ سپس حکومت منفور عراق آن را گرفت؛ پس از آن در سال 2014 داعش آمد و ارتش عراق به جای جنگ با داعش، به سرعت از شهر فرار کرد.

 

خلافت داعش: کابوس قرون وسطایی و نه جوابی به امپریالیسم

 

در چنین وضعی و در غیاب یک بدیل انقلابی کمونیستی اصیل که حضوری واقعی در عراق داشته باشد، جنایت های جنگی امپریالیسم بخش هایی از مردم عصبانی را به آغوش جهادگرایان اسلامی رانده است. یک بیان تراژیک این واقعیت زمانی بود که در سال 2014 داعشی ها در میان هلهله و شادی صدها نفر از مردم موصل، نیروهای رژیم منفور عراق را بیرون راندند. اما چند هفته پس از آن، داعش در موصل که بزرگترین شهر زیر سلطه اش بود خلافت اسلامی برقرار کرد. ... و عراق و سوریه را قلمروی خلافت اسلامی اش اعلام کرد که چند میلیون نفر را در بر می گرفت. گرفتن موصل و تشکیل «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) قطب ارتجاعی بنیادگرایی اسلامی جهادی را در سراسر منطقه و جهان نصب کرد و هزاران نفر را به عنوان سرباز جذب کرد و هم زمان شوکی به امپریالیست ها و دولت های ارتجاعی منطقه وارد کرده و به صورت یک چالش جدید در مقابل آن ها قد علم کرد. داعش اعلام کرد که بدیلی در مقابل امپریالیسم است و عدالت واقعی را برقرار خواهد کرد و ستم گری را خاتمه خواهد داد. اما خیلی زود ثابت کرد که برای 1.2 میلیون نفری که هنوز در موصل زندگی می کردند، یک نسخه ی دیگر از جهنم روی زمین است و هیچ ربطی به ازادی انسان ندارد. در دوران اشغال موصل، داعشی ها نزدیک به 600 نفر از زندانیان زندان بادوش (2) را به دلیل شیعه بودن به قتل رساندند؛ مسیحیان و ایزدی ها را کشتار کردند و زنانشان را مورد تجاوز قرار داده و اسیر کرده و به عنوان برده های جنسی فروختند. آنان اهالی موصل را مجبور کردند که به قوانین قرون وسطایی شریعت تن بدهند. زنان را برده کرده و مجبور به پوشیدن نقاب کردند. حضور نیافتن در نمازها جرم محسوب و با شلاق مجازات می شد و ضدیت با داعش با اعدام فوری جواب می گرفت. آثار باستانی غیرقابل جایگزین به عنوان نشانه های «غیر اسلامی» تخریب شدند. و کل شهر به عنوان یک منطقه پایگاهی برای حملات ارتجاعی جهادگرایان در سراسر منطقه و جهان مورد استفاده قرار گرفت.

 

تهاجم به موصل تحت رهبری ایالات متحده: جنایت جنگی دیگری در شرف وقوع است

 

.... ایالات متحده آمریکا در موصل و دیگر نقاط عراق و کل منطقه و جهان، منافع امپریالیستی خود را تعقیب می کند. در حال حاضر منافعش در آن است که خلافت داعش را شکست دهد (آنهم در حالی که امپریالیست ها به نیروهای اسلام گرای جهادی دیگر از جمله النصره در سوریه کمک می کنند)؛ در عراق یک متحد قابل اتکاء برای خود درست کند؛ و موقعیت آمریکا را در مانور دهیِ حادی که میان آمریکا و روسیه و همچنین قدرت های ارتجاعی منطقه برای کسب قلمرو و نفوذ در جریان است و نقطه تمرکز این مانورها در عراق و سوریه  است، تقویت کند. هیلاری کلینتون در مناظرۀ روز 19 اکتبر با ترامپ به این تهاجم نظامی خوشامد گفت و اعلام کرد آمریکا باید، «به سوی سوریه پیشروی کرده و رقه را بگیرد». رقه مقر فرماندهی داعش است.

شیوه های این جنگ بازتاب اهداف ارتجاعی آن است. اوباما ادعا می کند «کمک های بشردوستانه به غیر نظامیان الویت اول» آمریکا است. اما این تهاجم توسط نیروهای مسلح ارتجاعی و نیروی آتش هوایی ایالات متحده به اجرا گذاشته می شود.  پاتریک کاکبورن جنگ های قبلی نیروهای نظامی رژیم عراق و نیروهای نظامی آمریکا در رمادی، فلوجه، تکریت و دیگر نقاط عراق را تشریح کرده و می گوید، «اول نیروهای نظامی جلو می روند و بعد درخواست حملات هوایی می کنند. در رمادی، هفتاد تا هشتاد درصد شهر ویران شد. بیرون فلوجه شهر دیگری قرار دارد که از آن فقط 4 ساختمان باقی مانده است. بنابراین در واقع عملیات تحت رهبری ایالات متحده است.» (3)

 

روسیه در حلب در مقابل آمریکا در موصل

 

در چند ماه گذشته، ایالات متحده به شدت روسیه و رژیم بشار اسد را مرتبا به خاطر ارتکاب جنایت های جنگی از طریق بمباران محله های شهر حلب (در سوریه) که تحت کنترل جهادگرایان  اسلامی است (و بسیاری تحت حمایت آمریکا هستند) محکوم کرده است. شاید ایالات متحده در بمباران موصل از بمب ها و موشک های «دقیق» استفاده می کند و روسیه و رژیم اسد در بمباران حلب، کمتر این کار را می کنند. اما این امر ماهیت جنگ موصل و اهداف آن برای بیرون راندن جهادگرایان اسلامی را متفاوت نمی کند ... هر جنگ و حمله ی نظامی آمریکا، چه با سلاح های به اصطلاح «دقیق» انجام شده و یا نشده، همواره به کشتار و نابودی و رنج های عظیم منتهی شده و اغلب مترادف جنایت جنگی بوده است. موصل نیز مستثنی نخواهد بود. هم اکنون مدیای آمریکا گزارش می دهند که داعش در حال استفاده از «سپر انسانی» در موصل است. بی تردید داعش از این جنایت ها کرده و خواهد کرد اما این گزارش ها می تواند زمینه چینی برای پوشاندن  جنایت های جنگی آمریکا باشد.

«آزادی» موصل می تواند تبدیل به کابوس دیگری برای مردم این شهر شود. نیروهای «ائتلاف» تحت رهبری آمریکا شهر موصل و روستاهای اطراف آن را محاصره کرده اند و این شامل میلیشیای ارتجاعی شیعه است که در نقاط دیگر هنگام پس گرفتن مناطق از دست داعش دست به انتقام جویی و کشتار فرقه ای و آدم ربایی زده است.

 

برخورد نیروهای ارتجاعی با یکدیگر و نیاز عاجل به گشودن راهی دیگر

 

13 سال جنگ و دخالت آمریکا در عراق به علاوه ی حمله به موصل اهمیت تحلیلی را که باب آواکیان، رهبر انقلابی کمونیست، در مورد برخورد نیروهای ارتجاعی با یکدیگر کرد را نشان می دهد: «در این ماجرا شاهد نزاع میان جهادگرایان و ... سرمایه داری گلوبالیزه ی امپریالیستی هستیم. این جهادگرایان قشرهای تاریخا منسوخ در میان بشریت تحت استعمار و تحت سلطه هستند که در مقابل قشرهای تاریخا منسوخ حاکم در سیستم امپریالیستی قرار گرفته اند. این دو قطب ارتجاعی حتا در شرایطی که دست در گلوی هم دارند یکدیگر را تقویت می کنند. اگر شما با یکی از این دو منسوخ سمت گیری کنید، دست آخر هر دوی آن ها را تقویت خواهید کرد. این فرمولبندی، مهم است و برای درک بخش زیادی از دینامیک هایی که قوۀ محرکۀ اوضاع جهان در دورۀ کنونی هستند بسیار مهم است اما در همان حال نباید فراموش کنیم که کدامیک از این دو منسوخ بیشترین خسران را به بشریت وارد کرده و تهدید بزرگتری برای آن است: قشرهای تاریخا منسوخ حاکم در سیستم امپریالیستی.» (4)  

اگر شما در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنید و واقعا می خواهید جلوی جنایت های جنگیِ غرب و اسلام گرایان مرتجع بنیادگرا را بگیرید، لازم است که اول به ضدیت با جنایت های حکومت خودتان و حرکات جنگی آن بلند شوید. حمایت از حملات آمریکا علیه جهادگرایان مرتجع موجب تقویت هر دوی این ها که کابوس بشریت هستند خواهد شد. این یکی از درس های کلیدی 13 سال گذشته است. درس کلیدی دیگر آن است که ما باید یک بدیل انقلابی و رهایی بخش در مقابل هر دوی این کابوس ها به میدان آوریم و به طور عاجلی چنین کنیم. این بدیل هیچ نیست جز یک انقلاب واقعی، یک انقلاب کمونیستی بر مبنای رهبری باب آواکیان و تئوری او که در کتاب جدیدا منتشر شده به نام «کمونیسم نوین» فشرده شده است. پخش وسیع این اثر راهگشا، از جمله در منطقه ای که اکنون در جنگ و تلاطم دست و پا می زند یک طریق بسیار مهم برای ساختن این بدیل انقلابی در سراسر جهان است.

 

نشریه «انقلاب»، ارگان مرکزی حزب کمونیست انقلابی آمریکا (آر.سی.پی)

 

1-  Mosul braces itself for next bloody chapter having been ravaged by 13 years of war, The Unz Review, October 19, 2016

2- Badoush prison

3- Patrick Cockburn, Democracy Now! 19 October 2016

4- Basics 1:28

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 حملۀ عراق-آمریکا به موصلِ تحت اشغال داعش
 نوشته
 نشریه Revolution
 در تاريخ
 2016-10-26
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در