Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 گزيده مقالات   شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ژوئن ۲۰۲۰                    
 
کورنل وست و باب آواکیان در زمانه ای تاریک، روشنگری می کنند و به چالش می گیرند

 گفتگوی تاریخی:

کورنل وست و باب آواکیان در زمانه ای تاریک، روشنگری می کنند و به چالش می گیرند

 

گزارشی از گفتگوی تاریخی. نشریه رولوشن، 16 نوامبر 2014

 

در روز 15 نوامبر، 1900 نفر در سالن کلیسای ریورساید در شهر نیویورک بسیاری تنگاتنگ نشستند و گفتگوی میان کورنل وست و باب آواکیان را تجربه کردند. گفتگویی با عنوان: انقلاب و دین: نبرد برای رهایی بشریت و نقش دین. این گفتگو به واقع بی نظیر بود.

این گفتگو، رخدادی تاریخی بود. باب آواکیان، رهبر انقلابی و معمار یک چارچوب نوین برای رهایی بشریت پس از چند دهه در یک جلسه عمومی ظاهر شد. او مستقیما، به طرزی ژرف و در گفتگو با کورنل وست در مورد نیاز به انقلاب و پایه ی آن صحبت کرد. کورنل وست یکی از مهمترین و بحث انگیزترین روشنفکرانِ اجتماعیِ دوران کنونی است که با دیدگاه مسیحی و سنن پیامبری سیاه، مدافع سازش ناپذیر ستمدیدگان است.

کورنل وست به حضار وعده داده بود که، «شما به توافق و عدم توافق ... واگرایی و هم گرایی ... و از همه مهمتر، به دو برادری که جدی هستند گوش خواهید داد.» این امر و بسیار بیش از آن، تحقق یافت. هر دو سخنران با حرارت، صمیمیت و عشق حضار را از منطقه ی راحتی خیال جمعی و فردی بیرون کشیدند و آنان را به چالش گرفتند که در مقایسه با اخلاقیاتِ «اول من» و در ضدیت صریح با آن، نسبت به وضعیت بشریت مسئولیت احساس کنند و مسئولیت بگیرند.

باب آواکیان سخنان خود را با بزرگداشتی عاشقانه برای وین وب Wayne Webb که معروف به کلاید یانگ بود آغاز کرد. کلاید یانگ از دوستان و رفقای نزدیک به او و از اعضای کمیته ی مرکزی حزب کمونیست انقلابی آمریکا بود که به تازگی درگذشته است. زندگی او نمونه ی الهام بخش کسانی است که این سیستم به آنان به صورت «بدترینِ بدترها» برخورد می کند اما قادرند تبدیل به بهترین های بشریت شوند.

قوه ی محرکه ی این گفتگو چالش های تاریخی و ژرفی است که در مقابل بشریت قرار دارد. در لحظه ای از تاریخ بشر که حیات میلیاردها انسان بی دلیل با رنج و فلاکت رقم خورده و خودِ سیاره ی ما نیز در خطر است. همان طور که اِد آسنر Ed Asnerیکی از اعضای کمیته میزبان قبل از این مراسم گفته بود: «اگر در این دوران تاریک که زندگی می کنیم، از این گفتگو امید و روشنایی بیاید، آنگاه من آرزو می کنم که این گفتگو در سراسر جهان به اجرا درآید زیرا ما به شدت نیازمند آن هستیم.»

جنبشی مردم نهاد و متنوع و مصمم این گفتگو را امکان پذیر کرد و یک کمیته میزبان شکل گرفت که توانست طیف بیسابقه ای از صداهای مختلف را گرد هم آورد از جمله یک برنده جایزه نوبل در علوم، یک پزشک تامین کننده سقط جنین، پرزیدنت بازنشسته ی دانشکده الهیات، و اولیای جوانان آفریقایی-آمریکایی که توسط پلیس شهر نیویورک به قتل رسیده اند. ده ها هزار دلار برای چاپ تبلیغات این گفتگو در روزنامه ی نیویورک تایمز جمع آوری شد. ایستگاه رادیویی و.ب.آ.ای این گفتگو را اسپانسر کرد. 

مردم با اتوبوس های جمعی از شهر فرگوسن در ایالت میسوری، جنوب شیکاگو، و از مجتمع های مسکونی هارلم برای شرکت در این برنامه آمده بودند. شرکت کنندگان از دانشگاه های نخبه پرور و از کالج های شهرهای کوچک و کلیساها، دبیرستان هاو غیره آمده بودند. در میان حضار فعالینِ سیاسیِ قدیمی و هم زمان جوانانی بودند که این گفتگو اولین میتینگ سیاسی آنان بود. شرکت کنندگان پرشور و هیجان و مملو از شادی بودند و مشتاق بودند که وارد سوالات بشوند. فضا آکنده از این حس بود که چیز جدیدی در حال تولد است. جدیت سخنرانان و عشق و احترامی که به یکدیگر داشتند فضایی ایجاد کرد که حضار نیز همانگونه پاسخ دادند.

دو سخنران عمیقا به اختلاف نظرات کلیدی همچون نقش دین در رهایی بشریت، پرداختند و اشتراک نظرهایشان را نیز مورد کنکاشی ژرف قرار دادند. همانطور که گفتیم، هر دو سخنران مصمم بودند این حقیقت را عریان کنند که امروز در سراسر جهان، بدون آن که ضرورتی باشد، زندگیِ پر درد و رنجی به مردم جهان تحمیل شده است و مسئول آن این سیستم است. علاوه بر آن هر دو مصمم بودند حضار را به چالش بگیرند که باید شجاعانه علیه این وضعیت دست به عمل بزنند. آنان با موفقیت چنین کردند. مردم به مدت 4 ساعت با دقت به این حقیقت گویی گوش دادند و پرسش های تحریک آمیز و جستجوگرانه از این دو سخنران کردند. از آن جمله در مورد وضعیت فرهنگ مردم، اخلاقیات خشونت، ماهیت پلیس و عدالت جویی، امکان دست زدن به انقلاب و پیروزی در آن، و تجارب تعیین کننده در زندگی سخنرانان.

در هفته ها و ماه های آینده، به طرف گوناگون، این رخداد و بعد از ان را در این جا (revcom.us) گزارش خواهیم داد. در اسرع وقت، صدای این گفتگو در همین سایت در دسترس قرار خواهد گرفت.

پس از خاتمه ی گفتگو، حاضرین هنگام ترک سالن اطلاعیه ی زیر را دریافت کردند:

گفتگو را ادامه دهید، آگاهی خود را در مورد انقلاب بالا ببرید، در جنبش فعال شوید ...

شما گفتگویی را شنیدید که مهمترین مسایل مقابلِ رویِ بشریت را پوشش داد. در این گفتگو دو دیدگاه پیش گذاشته شد. این دو، با یکدیگر مجادله کردند و هم پوشانی داشتند و برای دست یافتن به زمین عالیتری با یکدیگر مبارزه کردند و دوباره به اتحاد بر سر ضرورت دست زدن به عمل بازگشتند.

قدم بعدی چیست؟

سخنرانانی که امروز به آنان گوش دادیم عمیقا وارد مسایل شدند. لازم است که ما هم عمیقا وارد این مسایل شویم. فردا در جلسه ی کتابفروشی انقلاب حضور به هم برسانید. ... و در جلساتی که در طول چند هفته ی آینده در نقاط مختلف برگزار خواهد شد شرکت کنید.

نظرات خود را به این وبسایت بفرستید. ما را به گروه، کلاس و جمع خانواده و دوستان و محله های خود دعوت کنید تا با یکدیگر عمیقا وارد بحث در مورد این مسایل شویم. ...

به یادگیری در مورد انقلاب ادامه دهید. ...

در مورد باب آواکیان و چارچوب کمونیستی انقلابی که تکامل داده است بیاموزید. سخنرانی انقلاب و نه چیزی کمتر! که به شکل فیلم درآمده است و کتاب «پایه ها» Basics  که حاوی مقالات کوتاه و نقل قول های مهم است را بخرید. در وبسایت ما و لینک انیستیتوی باب آواکیان مطالب گوناگون را جستجو کنید. ...

در جنبش فعال شوید ...

در جنبش، علیه بی عدالتی و جنبش برای انقلاب نه تنها جایی برای شما هست بلکه این جنبش به شما نیاز عاجل دارد. در سایت ما به «با قدرت مبارزه کنید و مردم را برای انقلاب تغییر دهید» رجوع کنید. به وبسایت جنبش که توسط کورنل وست و کارل دیکس علیه حبس توده ای و قتل توسط پلیس راه اندازی شده است رجوع کنید. Stopmassincarceration.net, یا به سایت «پاتریارکی را متوقف کنید» بروید stoppatriarchy.org  و فعال مبارزه علیه ستم بر زن شوید. در مورد پیشاهنگ انقلاب، حزب کمونیست انقلابی، آمریکا که تحت رهبری باب آواکیان است بیاموزید. به جلسه فرداد بیاید تا افرادی از این جنبش ها و از کلوب انقلاب را ملاقات کنید. در این جنبش ها مردم می توانند به مبارزه علیه قدرت حاکم بپردازند و در عین حال افکار انقلابیِ کمونیستی را به درون جامعه ببرند و در مورد آن ها بیشتر بیاموزند.

از همه مهمتر: درگیر جنگ علیه این بی عدالتی شوید!

با یکدیگر دیدار خواهیم داشت!

 

 

http://revcom.us/i/361/Dialogue_11-15-14_DSC_3948-600.jpg Lining up outside, waiting to get into the Dialogue. Photo: Special to revcom.us

شرکت کنندگان در صف ورود به سالن

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 گفتگوی تاریخی: کورنل وست و باب آواکیان در زمانه ای تاریک، روشنگری می کنند و به چالش می گیرند
 نوشته
 گزارش نشریه Revolution
 در تاريخ
 2014-11-18
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در