Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 اطلاعیه ها   دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ برابر با ۱۷ فوريه ۲۰۲۰                    
 
اجلاس نابود کنندگان محیط زیست در پاریس

اجلاس  نابود کنندگان محیط زیست در پاریس

فقط یک انقلاب کمونیستی می تواند کره زمین را نجات دهد!

روز سی نوامبر نمایندگان 190 کشور جهان در پاریس گردهم خواهند آمد تا در کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد تغییرات جوی کره زمین شرکت کنند. آنان در مورد راه های مهار سرعتِ تخریب کره زمین گفتگو کرده و «حق» یکدیگر در تخریبِ بیشترِ محیط زیست را تعیین خواهند کرد. سران قدرت های امپریالیستی از جمله رئیس جمهور آمریکا و روسیه همراه با نمایندگان دولت های بزرگ و کوچکِ نظام سرمایه داری جهانی در این کنفرانس شرکت خواهند کرد. در مقابل این نشست و برای بلند کردن صدای اعتراض علیه قدرت های حاکم در جهان و افشای سیاست های آنان و عملکرد نظام سرمایه داری در تخریب محیط زیست، طیف گسترده ای از فعالین حفظ محیط زیست و جنبش های ضد سرمایه داری و کمونیست های انقلابی برنامه های گوناگونی تدارک دیده اند. علاوه بر این، ده ها هزار نفر از چار گوشه ی جهان در تدارک سفر به پاریس برای پیوستن به این صف اعتراضی بودند.

اما امپریالیسم فرانسه با سوء استفاده از عملیات جنایت کارانه ی اسلام گرایان در پاریس در 13 نوامبر 2015  کلیه ی فعالیت های خیابانی تدارک دیده شده را ممنوع اعلام کرده است. عده ای از سازمان گران اعتراضات مرعوب شرایط شده و به این سیاست تن داده اند اما اقلیت قابل توجهی بدون اجازه پلیس، در دسته های گوناگون در خیابان های پاریس  دست به اعتراض زده اند و  اعلام کرده اند روز یکشنبه 29 نوامبر راه پیماییِ برنامه ریزی شده را پیش برده و در مقابل این حکومت نظامی ایستادگی خواهند کرد. علاوه بر این، در شهرهای مهم اروپا مانند لندن و در شمار زیادی از نقاط جهان هزاران برنامه ی مبارزاتی در اتحاد با مبارزات پاریس سازماندهی شده است.

دولت فرانسه تحت عنوان مقابله با جنایت های اسلام گرایان، پاریس و حومه ی آن  را میلیتاریزه کرده است. محله های مهاجرنشین به ویژه محلاتی که تمرکز جمعیت مهاجرین مسلمان است در محاصره و حتا زیر آماج نظامی اند. پلیس ویژه بی هیچ حکم رسمی وحشیانه به برخی اماکن عمومی مانند رستوران ها هجوم می برد،  شیشه ی اتومبیل های پارک شده در خیابان که «مشکوک» به نظر می آیند را شکسته و داخل آن ها را  بازرسی می کنند و بدون اطلاع صحنه را ترک می کنند. در مرزها و دروازه های ورودی پاریس نیروهای امنیتی فرانسه بسیاری از مبارزین که از کشورهای دیگر وارد فرانسه می شوند را بازداشت کرده و به کشورهای خود باز می گردانند. تحت نام یاد بود جانباخته گان حوادث اخیر ارگان های دولتی پرچم سه رنگ جنایت کارانه ی امپریالیسم فرانسه در تعداد میلیونی در اختیار خانه ها و ادارات و مدارس ... قرار داده اند و مدیای فرانسوی یک لحظه در تبلیغ این حرکت های میهن پرستانه ی امپریالیستی از پای نمی نشیند. تلاش برای سرکوب مبارزات مردم علیه نابودی محیط زیست در ادامه و تکمیل این روند است.

قدرت های امپریالیستی همواره بر مردم کشورهای تحت سلطه، با جنگ و خون ریزی دولت های بومی ِ مرتجع و شرایط مافوق استثمار را تحمیل کرده اند و هم زمان، جوامع خود را با عوامفریبی «دموکراسی» و سرکوب پلیسی و بسته بندی مهاجرین و قشرهای تحت ستم در زندان ها، اداره کرده اند. علاوه بر این، حتا کلیت کره ی زمین را تا مرز نابودی رانده اند. این قدرت ها، به هیچ وجه حق ندارند مانع  فعالیت هایی شوند که برای افشای جنایت های همه جانبه ی اینان و نظام سرمایه داری شان سازمان یافته است. این ها حق ندارند مانع ورود و استقرار پناهندگان در اروپا شوند. این ها به هیچ وجه حق ندارند با استفاده از جنایات اسلام گرایان، افق اجتماعی و ایدئولوژی منسوخ آنان به خود مشروعیت بدهند. زیرا خود بزرگ ترین جنایت ها را علیه بشریت مرتکب شده اند و نظام اجتماعی و ایدئولوژی خودشان نیز منسوخ است. این قدرت های متفرعن استثمارگر و ویرانگر خوب می دانند مجرم اصلی در نابودی محیط زیست کیست و در این زمینه هم می خواهند ماهیت خود را پشت دستان خونین اسلام گرایان پنهان کنند و برای خود مشروعیت بخرند.

قدرت کشتار و تخریبی که از بی ثبات شدن نظام های زیست بومیِ (اکوسیستم) کره ی زمین ناشی می شود هزاران بار بیشتر از قدرت کشتار و تخریب بمب های هسته ای و اثرات آن غیرقابل ترمیم تر از آن است. این فاجعه چنان ابعادی به خود گرفته است که سازمان ملل در سال 2014 هشدار داد، ما شاهد تغییرات ماندگار در کلیه ی اجزاء سیستم جوی هستیم که، « تاثیرات جدی، گسترده و غیرقابل ترمیم بر مردم و زیست بوم ها (اکوسیستم ها)» خواهد داشت. لایه های یخی قطب های زمین در حال فروپاشی است و یخچال های طبیعی در حال ناپدید شدن هستند. دمای زمین جهش وار زیاد می شود. جنگل ها و صخره های مرجانی و انواع گیاهان و حیوانات کره زمین با سرعتی سرگیجه آور در حال نابودی هستند. تناوب سیلاب و خشکی میلیون ها نفر از مردم کشورهای فقرزده را فقیرتر کرده است. پیش بینی می شود در دهسال آینده میلیون ها نفر از بی آبیِ و سیلاب های ناشی از گرمایش زمین و دیگر پیامدهای نابودی زیست بوم های کره زمین، هلاک خواهند شد. همین مساله مهاجرت های صد میلیونی انسان ها از سویی به سوی دیگر در جستجوی بقا را به همراه خواهد آورد. گفته می شود جنگ های آینده بر سر «آب» رخ خواهند داد. و شاهد رخدادهای بی سابقه و غیرمنتظره که نتیجه ی آشوب در بوم زیست های زمین است خواهیم بود.

تخریب محیط زیست دریاها و دریاچه های ایران را نیز به سرعت از زندگی تهی میکند. در دریای خزر مسابقه ی عظیم کشف و حفاری نفت و گاز در جریان است. در نتیجه، بسیاری از گونه های ماهی به طور دسته جمعی از میان رفته اند و آب های ساحلی به شدت آلوده شدهاند که سلامت مردم منطقه و منابع زندگی مردم را تهدید می کند. پژوهش گران محیط زیست در ایران هشدار می دهند دریای خزر به دلیل آلودگی های نفتی مملو از مواد سرطان زا شده است. غارت زمین های جنگلی توسط مراکز قدرت در جمهوری اسلامی و تبدیل جنگل ها و زمین های مزروعی به زمین های شهری خانه سازی،  نابودی باقی مناطق جنگلی به علل گوناگون از جمله تخلیه زباله های شهری و مسموم شدن آب رودخانه ها در نتیجه ی سرازیر شدن سموم دفاع آفات نباتی از «دستاوردهای» نظام جمهوری اسلامی در زمینه محیط زیست است.

مطمئنا قدرت هایی که در این کنفرانس گردهم می آیند تا چاره ای برای نابودی محیط زیست بیابند حتا اگر بخواهند نمی توانند از نابودی محیط زیست ممانعت کنند حتا نمی توانند سرعت تصاعدی و جهش وار آن را مهار کنند. زیرا برای این کار لازم است روش و سازمان تولیدات صنعتی و کشاورزی در جهان تغییر بنیادین کند. چنین امری برای سرمایه داری به معنای خودکشی است. به طور مثال، عمده فرآورده های جهان بر اساس استفاده از سوخت فسیلی تولید می شوند و مهمتر این که ماشین های جنگی قدرت های ریز و درشت جهان بر اساس سوخت فسیلی حرکت می کنند.

قدرت های امپریالیستی و نهاد بین المللی آنان یعنی، سازمان ملل می گویند هدف این کنفرانس برداشتن گام های اساسی در راه حل این معضل است. اما واقعیت ندارد. هدف آنان نه حل مساله بلکه «مدیریت» این بحران است. نظام اقتصادی، اجتماعی و سیاسی سرمایه داری، محیط زیست را به لبه ی پرتگاه رانده است. بحران زیست محیطی در تداخل و کنش با جنگ های ویرانگر و استثمار وحشیانه ی نیروی کار، بیکاری های گسترده، گسترش برده داری و دیگر بیماری های برخاسته از هجوم ویرانگر سرمایه داری به اقصی نقاط جهان وضعیت کلی نوع بشر را غیرقابل تحمل تر از همیشه کرده است. این وضعیت ثبات نظام اقتصادی و اجتماعی تحت سلطه ی آنان را نیز تهدید میکند. نابودی محیط زیست موجه بودن نظام سرمایه داری را در نگاه صدها میلیون نفر و حتا  مردم کشورهای امپریالیستی به زیر سوال می برد. این قدرت ها و دیگر دولت های ارتجاعی جهان از هم اکنون برنامه های نظامی برای سرکوب شورش های «محیط زیستی» را  تدارک دیده اند.

کنفرانس پاریس می تواند عهدنامه های بی سابقه ای در زمینه حفاظت از محیط زیست تولید کند و قدرت های ریز و درشت جهان به توافق های جدی در این زمینه برسند. اما نیازهای «سودآوری» و همچنین نیازهای نظامی هر یک از این ها که در رقابت های مرگبار با یکدیگر درگیر هستند، هرگونه برنامه جدی را عقیم خواهد گذاشت. نظام سرمایه داری حتا در زمینه ی محیط زیست غیرقابل اصلاح است و قوای محرکه ی  درونی اش ماهیتا در تضاد با منافع حفظ محیط زیست حرکت کرده و خواهد کرد.

راه نجات محیط زیست با راه نجات نوع بشر از شر نظام طبقاتی یکی است. اکثریت مردم جهان، حتا آن قشرهایی که در نظام سرمایه داری در موقعیتی بهتر از مردم تحت ستم و استثمار جهان قرار دارند، می توانند و باید نسبت به این واقعیت بیدار شوند و جذب تنها راه حل که انقلاب است بشوند. زیرا فقط انقلاب می تواند سلطه ی سرمایه داری را بر حیات کره زمین و مردم جهان از بین ببرد و راه را برای ایجاد نظامی باز کند که شالوده و اساس آن  تعاون داوطلبانه و آگاهانه آحاد بشر برای تولید و بازتولید بقای شان است.  فقط چنین نظامی که کمونیسم نام دارد می تواند خرابی های محیط زیست را ترمیم کند و آن را غنی تر از پیش به دست نسل های آینده بسپارد. پیش از اینکه دیر شود دست به کار شویم.

حزب کمونیست ایران (م.ل.م) - 27 نوامبر 2015

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 اجلاس نابود کنندگان محیط زیست در پاریس. فقط یک انقلاب کمونیستی می تواند کره زمین را نجات دهد!
 در تاريخ
 2015-11-28
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در