Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 اطلاعیه ها   جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ برابر با ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹                    
 
در باره کشتار کارگران ایرانی در عراق به دست نیروهای اسلام گرا

در باره کشتار کارگران ایرانی در عراق به  دست نیروهای اسلام گرا

 

روز جمعه 13 دسامبر، در حوالی شهر خانقین در عراق، گروه مسلحی اتوبوس حامل کارگران و متخصصین ایرانی و عراقی را که برای یک شرکت نفت و گاز ایرانی کار می کردند مورد تهاجم قرار دارد. (این شرکت ایرانی، پروژه ساخت خط لوله گاز برای انتقال گاز از ایران به عراق را انجام می دهد). از تعداد کشته شدگان این حمله جنایتکارانه و جبونانه آمار گوناگونی داده شده است. در آخرین آنها گفته شده تعداد کشته شدگان 20 نفر ایرانی و چند نفر شهروند عراقی و تعدادی زخمی است. ممکن است تعداد بیش از این هم باشد. نحوه ی این قتل عام نیز با روایاتی مختلف بیان شده است. یک روایت می گوید هنگامیکه کارگران و مهندسین بعداز کار در حال مراجعت به کمپ "زندگی" خود بودند مورد حمله آرپی جی  قرار گرفتند، حکایت دیگر می گوید زیر رگبار گلوله کشته شدند و گزارشی دیگر می گوید قتل عام هنگام کار اتفاق افتاد. یکی از کارگران که از ناحیه شانه گلوله خورده است و به بیمارستانی در قصر شیرین انتقال داده شده و اهل بختیاری و ایلام است، می گوید در مسیر مراجعت به کمپ، مهاجمین با سه ماشین به آنها حمله کردند.

 

سقوط از دکل های برق و ساختمان های بلند، پرت شدن در مواد مذاب و خرد شدن لای چرخ دنده ها، به گلوله بسته شدن در صف اعتصاب به دست پاسدار و بسیجی و نیروی انتظامی ماجرایی آشنا برای کارگران ایران است. حتا مرگ کارگران مهاجر ایرانی در نتیجه "سانحه کاری" را شنیده ایم یا دیده ایم (به طور مثال، در یک سال گذشته جان باختن کارگران ایرانی در کنیا، اربیل و سلیمانیه و  ...) اما کشتار کارگران در خارج از مرزهای ایران و  به دست گروه های اسلام گرای رقیبِ جمهوری اسلامی پدیده ای جدید است! از شواهد پیداست که عامل این جنایت یکی از گروه های جنگ سالار اسلامی است که در جنگ با رژیم نوری المالکی و جمهوری اسلامی می باشد. (1)

 جمهوری اسلامی از ابتدای به قدرت رسیدن فلاکت اقتصادی و تخدیر دینی برای کارگران به ارمغان آورده است. اما هر دم از این باغ بری می رسد! اکنون کارگران ایران باید هزینه ی جنگ های کثیف جمهوری اسلامی با جنگ سالاران اسلامی رقیب آن را در ماورای مرزها بپردازند. اکنون کارگران و زحمتکشان ایران از بلوچستان و کردستان و جنوب باید قربانی شوند تا سوخت جنگ پنهان و رقابت میان  ژنرال های شیعه ی جمهوری اسلامی و ژنرال های سنی عربستانی و قطری و باندهای آدمکش آنها تامین شود. سلفی ها در مرزهای بلوچستان حمله می‏کنند، جمهوری اسلامی حلقه ی دار بر گردن زندانیان سیاسی کرد و عرب و بلوچ می اندازد؛ و جنایتکاران القاعده و سلفی و غیره که در دستگاه ایدئولوژیک و امنیتی عربستان و قطر تعلیم دیده اند جبونانه به اتوبوس حامل کارگران که پس از کار روزانه به اقامتگاه خود باز می گشتند حمله می‏کنند.

 

کارگرانی که در جستجوی لقمه ای نان به مناطقی چون عراق می روند از خطرات آن آگاهند. اما وضعیت معاش و گذران زندگی شان در جمهوری اسلامی آنان را وادار می کند به قتل گاهی چون عراق بروند و زیرساخت های "صدور" کارگر به خارج نیز توسط جمهوری اسلامی فراهم شده است:

سرداران سپاه پاسداران، عوامل بازنشسته ی دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی و دیگر اعوان و انصار این رژیم شرکت های بزرگ و کوچکی را در خارج از ایران در شراکت با شرکت های غیرایرانی ایجاد کرده اند. این شرکت ها در کشورهای آفریقایی ( مانند کنیا) و آسیایی (مانند، سریلانکا) و در خاورمیانه (مانند عراق) وارد قراردادهای بزرگ نفت و گاز و راه سازی و غیره می شوند و از این رهگذر سودهای افسانه ای نصیب خود و شرکای بین المللی شان می کنند.  ستون فقرات این پروژه ها را کارگران و متخصصین بیکار ایران تشکیل می دهند– کارگرانی که سال ها در صنایع نفت و گاز و فولاد و  زیرسازی در ایران کار کرده اند. و راز سودآوری این شرکت ها فوق استثمار این کارگران و متخصصین "موقت" است.  مقایسه ای سردستی میان دستمزدها، نرخ استثمار دهشتناک کارگرانی که توسط شرکت های خون آشام ایرانی در بیرون مرزها استثمار می شوند را نشان می‏دهد: حقوق یک ظرف شوی در صنایع نفت انگلستان که در خود انگلستان کار می کند ماهی 2000 پوند برابر با 3300 دلار است. در حالی که حقوق یک کارگر متخصص ماشین آلات سنگین که توسط شرکت های ایرانی استخدام شده و در کشوری مانند کنیا که منطقه نیمه جنگی محسوب می شود و عراق که ناامن ترین نقطه جهان است و هر منطقه ی آن توسط یک باند مافیایی یا جنگ سالاران اسلامی اداره می شود حداکثر هزار دلار است!

 

جمهوری اسلامی عوامفریبانه این کارگر را "شهید" می خواند. نزدیکان کارگران و مهندسینی که در این جنایت کشته شده اند باید قاطعانه این عوامفریبی را رد و افشا کنند. این کارگران قربانی جنگ های کثیف سرمایه داران جمهوری اسلامی شده اند. عزیزان آنها از طریق شرکتی که نام اش  در هیچ رسانه ای ذکر نشده برای کاری که اهداف و سود و زیانش را کمتر کسی خبر دارد به عراق رفته بودند – جائی که در نتیجه دست پخت نظم نوین جهانی آمریکا و شرکایش، توده های مردم را تحت نام های قومی و دینی به جان هم انداخته اند و هر روز در معبری بمبی منفجر می شود و ده ها تن را به گام مرگ می کشد. و سرمایه داران ریش و عمامه دار پف کرده ی جمهوری اسلامی که انگل وار گرسنگی مردم ایران را تبدیل به سودهای افسانه ای می کنند و رانت های نفتی و "هسته ای" را به جیب می زنند، اکنون هوس کرده اند که در این «نظم نوین جهانی» تبدیل به بزرگترین جنگ سالار اسلامی منطقه شوند.

طبقه کارگر برای رهایی خود و تمام ستمدیدگان چاره ای ندارد جز سرنگونی جمهوری اسلامی. اگر این رژیم به طور انقلابی، به دست کارگران و زحمتکشان آگاه و تحت رهبری یک برنامه ی کمونیستی سرنگون نشود دیر یا زود کارگران و دیگر ستمدیدگان ایران و عراق و تمام خاورمیانه قربانی جنگ های شوم اسلام گرایان که با تناول و استشمام  زشتی و عفونت سرمایه داری گلوبالیزه صدهابار هارتر شده اند، خواهند شد.

سرمایه داری و کلیه نهادهای اجتماعی و ایدئولوژیک آن، به ویژه دولت های آن، مانع عمده در راه زندگی و سرزندگی روزمره مردم جهان اند. اینها باید سرنگون شوند. هیچ راه نجات دیگری متصور نیست. این حقیقت بزرگ دوران ماست که باید بر ذهن هر کارگر حک شود.

مرگ بر جمهوری اسلامی!

زنده باد انقلاب، زنده باد کمونیسم!

 

حزب کمونیست ایران (مارکسیست.لنینیست.مائوئیست)

25 آذرماه 1392- 16دسامبر 2013

 

آدرس های اینترنتی حزب کمونیست ایران (م.ل.م)

www.cpimlm.com

 https://www.facebook.com/cpimlm1380 

cpimlm@gmail.com

haghighat@sarbedaran.org

 

توضیحات:

1- سایت تابناک نوشت: «امام جمعه اهل سنت کامیاران ... جنایت کشتار کارمندان وزارت نفت و گاز ایرانی در خانقین عراق از سوی مذهب شافعی» را محکوم کرد. و اضافه کرد که طبق گفته یک "مقام آگاه در وزارت نفت ایران" انفجاری نیز در خط لوله در دست احداث گاز از نفت خانه به منطقه منصوری عراق نیز رخ داده است. و احتمال داد که این حملات از سوی هوادارا حزب بعث یا شاخه القاعده در عراق است که تلاش دارند درگیری های سوریه را به عراق گسترش داده و ایران را زیرفشار قرار دهند. (تابناک – 23 آذر)

 

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 در باره کشتار کارگران ایرانی در عراق به دست نیروهای اسلام گرا
 نوشته
 حزب کمونیست ایران (م ل م)
 در تاريخ
 2013-12-16
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در