Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 اطلاعیه ها   پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰                    
 
یازدهم سپتامبر در شیلی

 

 

درود بر جوانان مبارز شیلی

 

11 سپتامبر در شیلی چگونه برگزار شد

فرشته خرم نژاد

 

برگرفته از سرویس خبری جهانی برای فتح- 13 سپتامبر 2004

 

روز 11 سپتامبر، 31  امین سالروز کودتای آمریکائی، در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی  با جنگ و گریز خیابانی میان جوانان و پلیس برگزار شد. این مبارزات عمدتا در گورستانی که سالوادور آلنده و دیگر قربانیان آن کودتا دفن شده اند، متمرکز بود.

 

زد و خورد حوالی ساعت 10 شب پس از اینکه راهپیمائی توده ای عظیم از مرکز شهر به گورستان رسید شروع شد. تا این ساعت رهبران تظاهرات فضای کارناوال را بر این تظاهرات تحمیل کرده بودند. اما جوانان این وضع  را بهم زدند و با باریکاد بندی و پرتاب کوکتل مولوتف و سنگ به پلیس حمله بردند. هر دو سوی این جنگ (جوانان و پلیس) بشدت می جنگیدند. پلیس با باتوم ضد شورش ، سپرهای پلاستیکی و آب پاشهای بسیار قوی که بر روی زره پوشها حمل می شد و دهها سال است که علامت مشخصه پلیس شیلی است به تظاهرات کنندگان حمله می کرد. این پلیس دست پرورده آگوستو پینوشه دیکتاتور شیلی است که با کودتای آمریکائی 1973 بر سر کار آمد. جوانان که بسیاری نقاب بر چهره نهاده بودند رودرو با پلیس و در پناه سنگهای گورستان می جنگیدند. این زد و خورد تا سحرگاه ادامه داشت و به یک دوجین محله فقیر نشین در حاشیه شهر سانتیاگو و همچنین شهرهای دیگر سرایت کرد. طبق گفته مقامات کشور بیش از 200 نفر دستگیر شده و 35 پلیس مجروح شدند. دو نفر از پلیس ها در نتیجه شلیک گلوله زخمی شده اند.

 

تا همین چند سال پیش دولت شیلی روز 11 سپتامبر را بعنوان "روز ملی" برگزار می کرد و سالروز کودتای خونین11 سپتامبر 1973 را جشن می گرفت. اما نسل جدیدی که آن موقع هنوز به دنیا نیامده بود یادمان این روز را بعنوان روزی که جنایات بیحساب علیه مردم صورت گرفت برگزار می کند.

 

امروز آمریکا بیش از همیشه بر شیلی سلطه دارد. سال گذشته جوانان شیلی یادمان این روز را با آتش زدن پرچم آمریکا برگزار کردند. آتش زدن پرچم آمریکا نشانه همبستگی با دیگر مردم جهان بود که در اقصی نقاط در حال مبارزه با سلطه امپریالیسم آمریکا هستند. لاگوس، رئیس جمهوری فعلی شیلی که رئیس حزب سوسیالیست آلنده است در مقابل این عمل گفت "این کاری است که حساسیت ها را در نظر نمی گیرد". منظور لاگوس این بود که  تمام احزاب کشور( منجمله آنهائی که در سال 1973 توسط کودتای آمریکا سرنگون شدند و ژنرال پینوشه بر جایشان نشست) متفق القولند که سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آمریکا بر شیلی ابدی است و فکر عدالت جوئی برای قربانیان کودتای 1973  قدغن است. امسال لاگوس فراتر از این رفته و جوانان را "عده ای اوباش که تظاهرات را منحرف کردند" خواند. اما در واقع وی و طبقه سیاسی وی است که می خواهند افکار را از جنایات بزرگ سال 1973 منحرف کنند. در این روز، لاگوس در مراسم سفارت آمریکا که برای یادبود کشته های 11 سپتامبر در انفجار دو برج سازمان تجارت جهانی در نیویورک برگزار شده بود، شرکت کرد. در مراسم سفارت آمریکا نه تنها اشاره ای به جنایت های آمریکا نشد بلکه سفیر آمریکا گفت، "هرکس را که از آمریکا متنفر است باید کنترل، دستگیر و نابود کرد." روزنامه گاردین لندن این استاندارد دوگانه را مسخره و افشا کرد.

 

 پس از کودتای 11 سپتامبر 1973، ارتش شیلی بیش از 3 هزار نفر را کشتار و بیش از 60 هزار نفر را شکنجه نمود و بیش از یک میلیون نفر را به تبعید راند. آنهم در کشوری که 14 میلیون نفر جمعیت داشت! تمام این آمار از اسناد دولتی استخراج شده است. در دوره 20 سال پس از کودتا، خونتاهای نظامی شیلی، آرژانتین، برزیل، اوروگوئه و پاراگوئه در یک عملیات هماهنگ که "عملیات کندور" نام گرفت و توسط سازمان سیای آمریکا رهبری می شد، دهها هزار نفر را در آمریکای لاتین کشتند تا منافع اربابان یانکی خود را هراست کنند. هرکس که فکر می کند آمریکا عوض شده و دیگر آنطور نیست بهتر است به عراق نگاه کند که آمریکا به بهانه 11 سپتامبر خودش و در خدمت به همان منافع در حال مرتکب جنایات بزرگتری است.

 

ژنرال پینوشه شخصا تا سال 1988 بر شیلی حکومت کرد و تا سال 1998 در راس ارتش شیلی باقی ماند. قبل از اینکه از قدرت کنار برود برای خودش و نظامیان که در جنایات رژیم کودتا دست داشتند حکم عفو صادر کرد! لاگوس و امثالهم که خود را "چپ" می دانند با دادگاهی کردن پینوشه مخالفت کردند و استدلالشان این بود که ممکنست آمریکا عصبانی شود! آیا همین مسئله نشان نمی دهد که رژیم کنونی تا چه درجه تداوم همان دولت خونتای پینوشه است و در واقع تحت شرایطی متفاوت نگهبان همان منافع است که پینوشه بود؟  حتا پس از اینکه دولتهای اروپائی تصمیم گرفتند پینوشه را بخاطر کشتن شهروندان اروپائی محاکمه کنند دولت لاگوس احساس ناراحتی کرد و در سال 2000 وقتی پینوشه به شیلی بازگشت وی را تحت عنوان "پیری و ناتوانی" از محاکمه معاف کرد.

 

این کار دولت لاگوس برای میلیون ها شیلیائی که اقوام قربانیان رژیم نظامی پینوشه بوده اند بسیار دردناک و بشدت توهین آمیز بود. اوضاع حتا بدتر و غیر قابل تحمل تر شد چون پینوشه "پیر و ناتوان" مصاحبه ای با تلویزیون میامی کرد و از همه جنایات خود و رژیم نظامیان در شیلی دفاع کرد. اخیرا اسنادی رو شده که نشان می دهد دولت آمریکا به وی کمک کرده که میلیون ها دلار در بانکهای آمریکا بخواباند.

 

درنتیجه این وضعیت دولت لاگوس با ترس و لرز پیشنهاد داده است که بخاطر جنایات "عملیات کندور" پینوشه را متهم کرده و او را دادگاهی کند. بی جهت نیست که مردم شیلی از تمام این سیاستمداران بشدت متنفرند و بدنبال راهی هستند که قدرت و نیروی خود را نشان دهند.

 

لاگوس در سخنرانی 11 سپتامبر 2002 گفته بود که "برای جوانان امروز آنچه در سال 1973 رخ داد بخشی از تاریخ است و ما باید وظایف مربوط به آینده را بر دوش بگیریم." اما برای میلیون ها شیلیائی، چه آنان که در دو دهه پس از کودتا قربانیان توسعه اقتصادی شیلی ( که پس از کودتا براه انداختند) بودند و چه آنانی که مرفه تر بودند و امروز توخالی بودن آن رفاه را حس می کنند، آینده در گرو تسویه حسابهای  گذشته و مهمتر از آن تسویه حسابهای امروز است.

 

 

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 درود بر جوانان مبارز شیلی 11 سپتامبر در شیلی چگونه برگزار شد
 نوشته
 سرویس خبری جهانی برای فتح
 در تاريخ
 2003-09-13
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در