Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 ایران   يكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ برابر با ۲۳ فوريه ۲۰۲۰                    
 
ضربه نظامی به ايران

ضربه نظامی به ايران!

 

جورج بوش، با وجود مخالفت اکثریت کنگره آمریکا، مصممانه خواستار وارد آوردن چند ضربه نظامی به تاسیسات نفتی و هسته ای ایران می باشد. وزیر دفاع جورج بوش (گیتس) قدرت نمائی در مقابل ایران را پیش شرط مذاکره با جمهوری اسلامی  دانست و گفت، فرستادن یک ناو جنگی هواپیمابر به خلیج فارس برای فشار گذاشتن بر ایران است. علاوه بر این، آمریکا ناوهای جنگی و پایگاه های خود را در خلیج فارس مجهز به موشکهای پاتریوت کرده است. از قرار، این موشکها قادرند موشکهای بالستیک ایران را پس از شلیک، واژگون کنند. مقامات آمریکائی می گویند این اقدامات برای آنست که کشورهای خلیج و تاسیسات نفتی خلیج فارس را در مقابل عکس العمل های نظامی ایران، حفاظت کنند.

آشکار شدن این طرح، موجی از مخالفت و اعتراض را در کنگره آمریکا از سوی نمایندگان حزب دموکرات و عده ای از نمایندگان حزب جمهوری خواه (حزب جورج بوش) برانگیخت. سناتورهای آمریکائی به جورج بوش تذکر دادند که هر گونه حمله به ایران بدون کسب مجوز از کنگره ، غیر قانونی است. مقامات کاخ سفید در مقابل اعلام کردند که طرح حمله به ایران را ندارند هر چند این انتخاب هنوز روی میز است. آنان اضافه کردند، در حال حاضر، مایل  به مذاکره با ایران نیستند زیرا در این مذاکرات اهرمی برای تحت فشار قرار دادن ایران ندارند. در این راستا، وزیر دفاع جدید آمریکا (گیتس) که در گذشته طرفدار مذاکره با ایران بود گفت: « ایران با تکیه بر مشکلات آمریکا  در عراق، در بازی کردن دست خود، زیاده روی می کند. اکنون زمان مذاکره با ایران نیست. زیرا ما اهرمی در دست نداریم. در حال حاضر ایران چیزی از ما نمی خواهد و اگر الان وارد مذاکره شویم، ما در مقام درخواست کننده خواهیم بود. بنابراین قبل از اینکه وارد مذاکره با ایران شویم نیاز به اهرم داریم. تا زمانی که ایران ... قانع نشود که آمریکا واقعا یک خصم قدرتمند است، مذاکره با ایران فایده ای نخواهد داشت.» (هرالد تریبون 18 ژانویه)

به نظر می آید، دولت بوش به موازات تقلیل دادن اهدافش در خاورمیانه (از "بازسازی خاورمیانه" به حد "امن کردن بغداد")  مورد ایران نیز سیاست خود را از حمله نظامی و اشغال ایران  به "اهرم سازی" برای مذاکره مثمر ثمر،  تقلیل داده است.  اینکه این "اهرم" سازی" چه خواهد بود و چگونه خواهد بود، هنوز روشن نیست. ضربات نظامی، اشغال پایانه های نفتی ایران، فلج کردن اقتصاد ایران؛ همه می تواند در لیست باشد.  وزیر دفاع آمریکا در مقابل فشارهای خبرنگاران که آیا حمله به ایران نزدیک است گفت، « ما نیازی به جنگ آشکار با ایران نداریم. راه های دیگری هم برای این کار وجود دارد.» اشاره گیتس به راه انداختن "جنگ کثیف" است. جنگ کثیف جنگی است که آمریکا با سازمان دادن باندهای جنایت کار  در کشورهای مختلف براه می اندازد. معاون وزیر امور خارجه آمریکا (نگرو پونته) که به تازگی به این مقام انتخاب شده است متخصص براه انداختن چنین جنگهائی در آمریکای لاتین است.  سرویس های امنیتی آمریکا و انگلیس و اسرائیل مدتهاست که باندهای جنایتکار سیاسی و غیر سیاسی را در ایران تقویت کرده و تعلیم می دهد و برای راه انداختن این نوع "جنگ" آماده می کند. باندهای تا بدندان مسلح مواد مخدر، سران ارتجاعی عشایر مرزهای ایران، نیروهای سیاسی خودفروخته، و باندهائی از خود سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی حزب اللهی، همه می توانند دست یاران دلارهای آمریکائی در ایجاد وحشت و جنایت باشند. وضعیت کنونی بغداد نمونه کامل چنین ترکیبی است که هزینه اش را مردم عراق با روزانه بیش از 100 کشته می دهند. وزیر دفاع آمریکا راست می گوید: آمریکا برای دست زدن به جنایات جنگی نیازی به راه انداختن جنگی مانند عراق ندارد و طرق دیگری نیز در اختیار دارد. بهمین جهت، همزمان با ناو جنگی آمریکائی، محموله سلاح های گوناگون برای روه های شبه نظامی در بلوچستان و همچنین برای نیروهای شبه نظامی عرب که تحت نظر نیروهای نظامی مخصوص انگلستان در خوزستان تعلیم یافته و عملیات می کنند از بنادر آمریکا به مقصد خاورمیانه بار زده شده است.

 

فشارهای "دیپلماتیک" بر جمهوری اسلامی

 

رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، تاکید کرد که یک بخش از سیاست های جدید جورج بوش در خاورمیانه افزودن بر فعالیت های دیپلماتیک می باشد. وی این فعالیت دیپلماتیک را «ایجاد یک چارچوبه ژئو استراتژیک که سنی ها و شیعه های معتدل وارد یک ائتلاف قدرتمند علیه دولتهای افراطی سنی  و شیعه (یعنی سوریه و ایران) شوند.»  وی از ائتلاف ترکیه، مصر، اردن، عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس نام برد. دیگر افراد هیئت حاکمه آمریکا می گویند، دولت بوش در چارچوب این طرح "پیشنهاداتی" به ایران و سوریه داده است. آنها می گویند دو راه در مقابل ایران است: به نقشی مهم اما درجه دوم در ساختار امنیتی منطقه رضایت دهد و یا راه بنیادگرائی اسلامی در پیش گیرد و منتظر تنبیهات شدید باشد. در راستای این سیاست، شیوخ و شاه های کشورهای خلیج فارس شروع به "ابراز نگرانی در مورد حرکات امپریالیستی ایران در منطقه" کرده اند و بطور جمعی از آمریکا خواسته اند که به آنها هم "فن آوری هسته ای" بدهد! آمریکا نیز به آنان قول داده است که مانع از "امپریالیسم ایرانی" شود. اخیرا مذاکرات پشت پرده اسرائیل و سوریه نیز آشکار شده است. طبق این مذاکرات، اسرائیل حاضر به دادن برخی امتیازات در رابطه با اراضی اشغالی سوریه است و در مقابل سوریه قول داده که حزب الله لبنان را تبدیل به یک حزب سیاسی در چارچوب نظام سیاسی لبنان کند و در عراق برای ایجاد امنیت مورد نیاز آمریکا تلاش کند.

طبق این "دیپلماسی" جدید، محور ایجاد 

اتحاد منطقه ای از کشورهای خاورمیانه، ارتش آمریکا خواهد بود. هم اکنون فرماندهی مرکزی آمریکا برای کل خاورمیانه و جمهوری های آسیائی، در قطر قرار دارد.

هدف عمده از فشارهای جدید روی ایران، وادارکردن جمهوری اسلامی به قبول نقشی درجه دوم در ساختار امنیتی خلیج  و خاورمیانه است. بدون شک، نقش ایران در "پاکسازی" و "امن سازی" عراق، امتحانی است که جمهوری اسلامی باید پس دهد تا همین نقش درجه دوم نیز نصیبش شود. جورج بوش آماده است تا برای پذیرفته شدن این "دیپلماسی" جدید در خاورمیانه، از ضربات نظامی علیه ایران سود جوید اما این بخشی از یک طرح حمله نظامی گسترده و اشغال ایران نیست. در هر حال، همین نقشه نیز با موانع و مخالفت های زیادی روبروست و اینکه در عمل چگونه از آب در آید معلوم نیست.

 

مشکلات حل نشدنی جورج بوش

 

نقشه "جدید" جورج بوش برای عراق، مشکلات آمریکا در عراق یا خاورمیانه را حل نخواهد کرد. هر چند بوش اهداف آمریکا در عراق را بشدت تنزل داده و به "امن کردن" بغداد اکتفا نموده است، اما دستیابی به این امر نیز نیاز به خنثی کردن ایران و جلب همکاری فعال کشورهای خلیج فارس و ترکیه و مصر و کشورهای اروپائی و روسیه دارد. فرستادن 20 هزار سرباز اضافه برای برچیدن شبکه های شبه نظامیان شیعه و درهم شکستن مقاومت سنی ها در عراق است.  اضافه شدن چندین هزار سرباز آمریکائی به جنگ ضد چریکی در شهرهای گوناگون به معنای آن است که  در ماه های آینده سربازان آمریکائی بیشتری کشته خواهند شد. بر چیدن شبکه های شبه نظامیان شیعه و سنی بدون خنثی کردن دولتهای حامی آنان ممکن نیست. هر یک از این  شبکه ها به پشتوانه دولتهای منطقه که هر یک به یکی از شبکه های کشورهای امپریالیستی متصلند، نشو و نما می کنند. درست همانگونه که طالبان در افغانستان با پشتوانه پاکستان به رشد و گسترش خود می پردازد.  و در جنگ لبنان، حزب الله با موشک های روسی که جدیدا بدستش رسیده بود تانکهای اسرائیلی را در ابتدای حرکتش در خاک لبنان میخکوب کرد.

بوش قصد دارد با تهدید نظامی و فشارهای اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران را خنثی و تبدیل به دستیار بدون دردسر کند. اما هر حرکت نظامی علیه ایران در داخل آمریکا با واکنش های شدید در درون هیئت حاکمه و از سوی مردم ناراضی از جنگ عراق روبرو خواهد شد. انگلستان که محکمترین متحد آمریکا در عراق است، امسال نیروهای خود را از عراق بیرون خواهد کشید. کشورهای خلیج فارس ، ایران را تهدید عمده در خاورمیانه تلقی می کنند اما آنها نیز نسبت به طرح های جدید بوش ابزار تردید می کنند.

 

ولوله در هیئت حاکمه جمهوری اسلامی

 

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر تحریم اقتصادی چند گروه مالی – تجاری بزرگ جمهوری اسلامی، دست آمریکا را باز کرده  تا در خلیج فارس در حرکت کشتی های حمل بار که از ایران و به مقصد ایران هستند و  در معاملات بانکی ایران با دنیای خارج (بخصوص آنکه بخش عمده آن از طریق نظام بانکی دوبی انجام می شود) بشدت اخلال  کند. هم اکنون هشت بانک اروپائی روابط خود را با ایران قطع کرده اند. این وضع در میان سرمایه داران گردن کلفت کمپرادور ایران که عمدتا  سران و سلاطین جمهوری اسلامی می باشند ولوله انداخته است. مشخصا حزب موتلفه اسلامی که بزرگترین تجار وابسته به بازارهای مالی و کالائی امپریالیستی در ایران می باشند، بدست و پا افتاده است. طبق گزارش روزنامه کارگزاران، سران این حزب در ملاقات با مقامات "شورای امنیت ملی" هشدار دادند که ایران باید روش معتدلی را در زمینه هسته ای دنبال کند تا مانع  ضربه خوردن به "اقتصاد" (یعنی چور و چپاول اینان) شود. همزمان روزنامه های جمهوری اسلامی (وابسته به خامنه ای) و همشهری (وابسته به لاریجانی) احمدی نژاد را بخاطر "تند روی" در زمینه هسته ای به باد انتقاد گرفتند. دستگیری سران سپاه پاسداران در اربیل، اقدام دیگری بود که ترس بر دل سران جمهوری اسلامی انداخت. پس از این وقایع، جلال طالبانی که سهم مهمی در دلالی میان جمهوری اسلامی و آمریکا دارد،  در 18 ژانویه اعلام کرد که "برای ثبت در تاریخ" اعلام می کند که، «جمهوری اسلامی حاضر است در مورد تمام موارد امنیتی در خاورمیانه از لبنان تا افغانستان با آمریکا مذاکره و همکاری کند.» ( نقل از هرالد تریبون 19 ژانویه)

آمریکا در عراق گیر کرده  و وضعیت داخل آمریکا بحرانی تر می شود اما وضعیت بحرانی آمریکا، جمهوری اسلامی را نجات نمی دهد. جمهوری اسلامی بخشی از ساختار پوسیده و بشدت ارتجاعی و ضد مردمی کل منطقه خاورمیانه است. آمریکا مجبور است بر جمهوری اسلامی فشار وارد کند، و در هر موج این فشارهای شکاف های درونی و ترکهای بنای جمهوری اسلامی بازتر می شود. این تضادها و بحران ها بهترین فرصتها را برای تشدید مبارزات سیاسی رادیکال اقشار مختلف مردم باز می کند. مبارزه برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و مقابله آگاهانه با امپریالیسم آمریکا و کلیه گزینه های آن؛ این است آن جهت گیری سیاسی که در این مقطع از تلاطمات سیاسی جامعه ما، خط تمایز اصلی در جنبش سیاسی، در جنبش های توده ای کارگری، دانشجوئی و زنان است.

 

 اول بهمن 1385

حزب کمونیست ایران (مارکسیست _ لنینیست _ مائوئیست)

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 ضربه نظامی به ايران!
 نوشته
 حقیقت شماره ۳۲ بهمن ۱۳۸۵
 در تاريخ
 2007-01-21
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در