Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 جهان   سه-شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ برابر با ۱۰ دسامبر ۲۰۱۹                    
 
شورش محرومان

 

شورش محرومان

 

گتوهای حومه پاريس شعله ور شد و  جرقه هايش را به سراسر فرانسه و کشورهای همسايه پرتاب كرد

 

 

روز 27 اكتبر در یک محله فقیر نشین در شمال پاریس، پلیس طبق معمول به دلایل بیهوده مشغول کنترل جوانان و مهاجر آزاری بود. سه نوجوان آفريقائي تبار که از این کنترل سرباز زدند تحت تعقیب قرار گرفتند. این نوجوانان  هراسناک به محوطه ترانسفورماتور برق پناه بردند كه در نتيجه برق گرفتگي دو تن از آنان جانباختند و يكي ديگر هنوز در حالت كما بسر  می برد. اين ماجرا خشم جوانان محلات شمال پاریس را برانگیخت که در اعتراض به این قتل دست به سوزاندن تعدادی ماشین و آشغالدانی ها و حمله به پلیس زدند. پس از اینکه وزیر کشور فرانسه (سارکوزی) این جوانان را « تفاله های جامعه» خواند، جوانان و نوجوانان اکثر گتوهای پاریس و محلات فقیر نشین سراسر فرانسه یکی پس از دیگری به این اعتراض پیوستند. جوانان برلین و چند شهر دیگر آلمان، جوانان در بروکسل و لیژ در بلژیک و ... نیز دست به اعتراضات مشابه زدند. در بسیاری از نقاط بخصوص شهر تولوز درگیری های سختی میان صدها جوان و نیروهای ضد شورش پلیس رخ داد. در یکی از اين درگیری ها نارنجکی بسوی یک گروه سی نفره پلیس پرتاب شد که منجر به زخمی شدن تعدادی از آنان شد. برخی خبرنگاران به این صف آرائی میان جوانان گتوها و پلیس ضد شورش نام "انتفاضه فرانسه" داده اند.

   پس از 11 روز و استقرار بیش از ده هزار پلیس ضد شورش در خیابانها، دولت فرانسه با حمایت و زیر فشار دولتهای اروپائی (بخصوص انگلستان) در نقاط مختلف فرانسه اعلام وضعیت اضطراری کرد. بورژوازی فرانسه برای استقرار وضعیت اضطراری قانون مستعمراتي سال 1955 را دوباره احیاء کرد و صحبت از آن است كه ارتش را نيز در گتوها و حومه هاي مشخص مستقر كنند. طبق اين قانون احیاء شده پليس مي تواند دست به خانه گردي بزند، هر تجمعي را بهم زده و مغازه ها و تماشاخانه ها را ببندد،  فرد و هر ماشيني را به ظن احتمال حمل سلاح مورد كنترل قرار دهد و هر نوجوان زير 16 سال بايد يك همراه بزرگتر داشته باشد.

 اين قانون در دوره اي تصويب شده بود كه خيزشهاي توده اي عليه جنگ مستعمراتي فرانسه در الجزاير در فرانسه براه  افتاده بود. در آن سالها طبق این قانون به مارش های اعتراضی مهاجرین الجزایری و مردم فرانسه علیه جنگ مستعمراتی فرانسه در الجزایر تیراندازی می شد. امسال در فرانسه به مناسبت 50 امین سالگرد آن جنبش ضد جنگ و بياد جانباختگان آن جنبش که طبق این قانون بدست پليس فرانسه در حين تظاهرات و اعتراض كشته شده بودند مراسم مختلفی برگزار شد. در این مراسم حتا بورژوازی فرانسه عوامفریبانه اشک تمساح ریخت و بخاطر آن جنگ و سرکوب مبارزات ضد جنگ معذرت خواهی کرد. زیر سایه اعلام وضعیت اضطراری وزیر کشور فرانسه مانند رئیس حکومت نظامی عمل می کند. او به به روسای پلیس تمام مناطق دستور داد که هر جوان خارجی را بهر دلیلی که دستگیر می کند حتا اگر وضعیت اقامتشان قانونی باشد بلافاصله اخراج کنند. زیر سایه وضعیت اضطراری، دولت به خود حق می دهد که بدون رعایت پروسه های قانون گذاری  و سیاست گذاری، هر سیاستی را به دلخواه اتخاذ کرده و به زور نیروهای پلیسی به اجرا گذارد. جواب خشونت بار دولت فرانسه به خيزش جوانان محروم آفريقائي تبار در گتوها، نقاب از چهره عوامفریبانه بورژوازي فرانسه گرفت و ماهیت و مضمون واقعی دموکراسی فرانسه را به نمایش گذاشت و نشان داد که این دموکراسی بورژوائی فقط برای بورژوازی دموکراسی و برای توده های تحت ستم و استثمار، دیکتاتوری بورژوازی است.

   بورژوازی فرانسه و اروپا تردیدی بخود راه ندادند که اتحاد خود را در سرکوب مردم نشان دهند. زمانی که نخست وزیر (دومینیک دو ویل پن) در مجلس استقرار وضعیت اضطراری پلیسی در این محلات و دیگر اقدامات سرکوبگرانه را اعلام کرد، نمایندگان سوسیالیست مجلس با هیجان برایش کف زدند. بورژوازی انگلستان با سرزنش می گفت اگر در انگلستان بود بعد از سه روز این وضعیت استقرار می یافت و نه پس از 11 روز. اکنون بورژوازی فرانسه مستاصلانه می خواهد سانسور خبری نیز اعمال کند تا جوانان نقاط مختلف از اعمال یکدیگر الهام  نگیرند و جوانان دیگر نقاط اروپا نیز نفهمند که همه جا آسمان به یک رنگ است.

   بورژوازي فرانسه هراسناك، هر آخوند فكلي و غير فكلي را از پستوهايشان بيرون كشيده و سعي مي كند آنان را تبديل به رهبران اين جوانان كند تا نقش واسطه و دلال را بين اين جوانان خشمگين و دولت بازي كنند. در محله اي، اين ها با موعظه های پوچشان و با سر دادن شعار الله اكبر سعی کردند جوانان خشمگين را آرام كنند. در واقع اینها انگلهای درون مهاجرین هستند که بورژوازی فرانسه مانند عضوی از خانواده خود آنان را پذیرفته و خوب چرب و پروارشان  می کند.

   بورژوازی فرانسه سخت می کوشد تا طبقات میانی کشور را با خود متحد کند. خط تبلیغی اش این است که دولت مجبور است این "تفاله ها" را سرکوب کند تا  زندگی مرفه و امنیت "شما" را تضمین کند.

   در این میان علاوه بر چماق یکرشته اقدامات که حکم "شیرینی" را دارد نیز اعلام کرده اند تا در میان مردم گتوها نیز شکاف بیندازند. بطور مثال قول بازسازی برخی گتوها را داده اند. و یک اقدام دیگر که بعنوان "شیرینی" قلمداد می شود طرح فرستادن نوجوانان 14 ساله به مراکز حرفه و فن است: "شیرینی" ترک مدرسه در 14 سالگی و ورود به مرحله آماده شدن برای بازار کار (در واقع ارتش ذخیره کار!).

   دموکراسی فرانسه به وزیر کشور حق می دهد که این جوانان را "تفاله" بخواند. اما شورش جوانان گتوها اعتراضی است به روابط اقتصادی و اجتماعی زالو صفتانه سرمایه داری؛ شورش علیه دولتی است که با سرکوبگری و آزار دائم می خواهد این شرایط را به این جوانان بقبولاند تا آنان نیز مانند پدران و مادرانشان تبدیل به برده های بارکش شده  و لای منگنه روابط اقتصادی و اجتماعی سرمایه داری پژمرده شده و ذره ذره بمیرند. این شورشی است علیه بيكاري (كه به اعتراف نخست وزير فرانسه در اين محلات به 40 درصد مي رسد) ، اعتراضی به نژاد پرستي، به محروميت از مسكن مناسب (که گاه در یک آپارتمان 50 متری خانواده 8 نفری زندگی می کنند)، به محرومیت از آموزش و پرورش مناسب (مدارس این محلات همیشه با کمبود وسائل و کادر آموزشی مواجهند و تنها یک چهارم جوانان موفق به اخذ دیپلم می شوند)، اعتراضی است به زندگی در گتوهائی که عامدانه و طبق نقشه های شهرسازی جدا و ایزوله از مراکز شهری ساخته شده اند، اعتراضی است به خشونت پليس و جوان آزاري معمول پلیس. یکی از جوانان اين محلات مي گفت در محله خودمان گاهي پليس ما را هشت بار متوقف مي كند. يكي ديگر مي گفت شركتها، فرمولهاي تقاضاي اشتغال ما را با ديدن اسامي عربي و آفريقائي مان بدون مطالعه به سطل آشغال پرتاب مي كنند و ...

   خيزش سراسري محرومان در قلب يك كشور غربي نشان دهنده انرژي نهفته در فقر و محروميت است كه اگر تحت رهبري يك خط و برنامه و تشكيلات كمونيستي انقلابي واقعي قرار گيرد مي تواند جوامع تبعيض گرا و نابود كننده ي سرمايه داري را زیر و رو کند. شورش جوانان گتوهای فرانسه تنها یک گوشه بسیار کوچک از خشم نهفته در اقصی نقاط جهان (منجمله کشورهای غربی) را به نمایش  گذارد. جوانان همه جای دنیا آتش زیر خاکسترند. آنان از خود می پرسند این چه جهانی است که هر آجرش بر ستم و استثمار حیوانی بنا شده، این چه دنیائی است که اکثریتش کار می کند اما فقط آنهائی که کارشان اداره ی کار دیگران و تضمين تبعیت آنان از این نوع رابطه است، می توانند از رفاه مادی و امکانات علمی، هنری و فرهنگی بهره مند شوند؟ این چه دنیائی است که اقلیتی می توانند فرزندان خود را به مدارس و دانشگاه هائی بفرستند که هزینه هر روزش برابر با هزینه زندگی تمام سال یک جوان گتونشین است؟ براستی این چه دنیائی است که قانونش از قانون جنگل بدتر است که در آن آدمکشان حرفه ای قدرت بدست در چهره ای آراسته ظاهر می شوند و بیشرمانه بمباران شهرها و دفن صدها هزار تن، پرتاب بمب شیمیائی بر سر محلات و کشتار بدون تبعیض آنان را در چند ثانیه، عین دموکراسی و آزادی برای اکثریت قلمداد می کنند؟  وزرا و وکلای محترم و شیک پوش بورژوازی فرانسه، از اتاق های مجلل و منابر جلا یافته خود و زیر سایه حمایت نیروهای پلیس و ارتش می توانند جوانان ژنده پوش و بیکار گتوها را تفاله هاي جامعه بخوانند. اما واقعيت عکس این اینست؛ اینها خودشان زالوهاي جامعه اند که با مكيدن خون محرومان زندگي انگلي خود و نظام سرمايه داري را تضمين مي كنند. شورش جوانان گتونشین فرانسه، علیرغم هر سطح از آگاهی که دارد، یک نیاز مبرم جهانی را نشان می دهد: که باید این نظام سرمایه داری حریص و آدمخوار را بزیر کشید.

 

حزب كمونيست ايران (م ل م)

10 نوامبر 2005

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 شورش محرومان گتوهای حومه پاريس شعله ور شد
 نوشته
 حزب کمونیست ایران (مارکسیست ـ لنینیست ـ مائوئیست)
 در تاريخ
 2005-11-10
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در