Print  |  close
مهرانگیز جهانشاهی مبارز انقلابی در گذشت!

 مهرانگیز جهانشاهی مبارز انقلابی در گذشت!

مطلع شدیم که در دهم فوریه ، مادر جهانشاهی پس از مدتها مقاومت در مقابل بیماری سرطان در سن 86 سالگی در شهر ونکور کانادا چشم از جهان فرو بست.

مهرانگیز جهانشاهی مادر رفیق جانباخته ، بیژن فتاحی بود که در سال 1361 بعد از قیام آمل توسط رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی اعدام شد.

مادر جهانشاهی بعد از اعدام فرزندش و اذیت و آزارهای جمهوری اسلامی در سال 1363 به کانادا مهاجرت کرد . او نویسنده و یک فعال سیاسی ، اجتماعی آگاه و مبارز بود و از زمان اقامت خود در کانادا در دفاع از آزادی زندانیان سیاسی و مسائل حقوق بشری و سرنگونی جمهوری اسلامی بسیار فعال بود و در این رابطه مصاحبه های رادیویی ، تلویزیونی و همچنین سخنرانی های زیادی انجام داده است. . از جمله کتابهایی که نوشته : "یادها "  "گذر عمر " و "برگهای زندگی" . مجموعه اشعاری هم در وصف  سربداران و سایر انقلابیون و آزادیخواهان نوشته است. مادر حهانشاهی معتقد بود که باید در مورد مبارزه سربداران و درس های قیام آمل بیشتر نوشته شود وبه نسل جوان و کسانی که در این مورد اطلاعی ندارند منتقل شود و خود همواره تلاش می کرد به هر طریقی چه در داستانها و اشعاری که نوشته بود و چه در مصاحبه ها و سخنرانی های خود یادی از سربداران بکند . 

در همین راستا بعد از اینکه کتاب " پرنده نو پرواز" که گفتگو با یکی از رفقای شرکت کننده در مبارزه مسلحانه سربداران و قیام آمل است ، منتشر شد. در یک ابتکارفردی جالب اقدام به خلاصه کردن کتاب کرد و همان خلاصه را به زبان انگلیسی ترجمه کرد و هر دو را بصورت یک کتاب دو زبانه منتشر کرد . البته نه بصورت انتشار بیرونی بلکه بصورت دستی به جوانان و اطرافیان خود داده بود .

او در ابتدای کتاب این چنین می نویسد: " مطلبی که همیشه ذهنم را بخود مشغول کرده بود در کتاب پرنده نو پرواز از آنچه که لازم بود بدانم ، یافته ام... اکنون سالهاست که از جریان نبرد سربداران در شهر آمل می گذرد.... پس از گذشت سالها داستان نبرد این دلاوران مبارز در کتابی با نام پرنده نو پرواز به چاپ رسید...... به عنوان مادر یک جانباخته پس از خواندن حماسه دلاوران سربدار ، احساس غرور کردم . احساسی تؤام با درد و رنج بود. آرزو کردم دیگر مبارزان راه آزادی رشادت سربداران را الگوی مبارزه خود قرار دهند ، از شجاعتشان یاد کنند و بر خود ببالند.....از مرگ نهراسیدن و صفحات تاریخ ایران را با نامشان مزین کردند. از آنجایی که همگان از نحوه مبارزه سربداران آگاه نیستند و از سویی کتاب در دست همگان نیست لذا بر آن شدم که صفحاتی را خلاصه کرده بنویسم. می بایست این کتاب در دسترس عموم قرار گیرد تا ملت ایران از نحوه مبارزات دلاوران سربدار آکاه شوند و هرگز خاطره آن عزیزان را فراموش نکنند........"

یاد و خاطره مادر جهانشاهی همیشه با ما خواهد بود

یادش گرامی باد

 17 فوریه 2018

فعالین حزب کمونیست ایران (م ل م ) تورنتو