Print  |  close
مراسم خاكسپاری ریحانه جباری

گزارش ارسالی برای نشریه آتش

مراسم خاكسپاری ریحانه جباری

سهراب  سلیمانی


 روز یكشنبه 4 آبان 93 یك روز بعد از سر به دار شدن ریحانه جباری مراسم خاك سپاری او در قطعه 98 بهشت زهرا با حضور جمع كثیری از خانواده ریحانه،  مادرش  شعله پاك روان و پدرش فریدون جباری و تعداد زیادی از فعالین جنبش زنان و جمعی از هنرمندان تحت شرایط امنیتی شدید و حضور ده ها نفر از نیروهای ضد شورش برگزار شد.

مراسم قرار بود ساعت ده صبح روز یكشنبه یعنی یك روز بعد از به دار آویختن وی  برگزار شود. به خانواده ریحانه بخصوص مادر مبارزش شعله پاكروان گفته شده بود كه حق شركت در مراسم را قبل از رسیدن ریحانه به بهشت زهرا را ندارد و او بایستی بر سر محل تعیین شده بماند و خود وزارت اطلاعات جسد را به سر مزار می آورد.

صبح ساعت نه در مینی بوسی عازم مترو بودم كه مردی میانسال از من پرسید كه نوشته بالای سر راننده مینی بوس كه نوشته بود "بهاری ... انتظاری... " چه معنی دارد آنقدر ناراحت اعدام ریحانه بودم كه حوصله جواب به او را نداشتم اما او خودش گفت كه همش می خواهند حواله بدهند به آمدن كسی از غیب و سپس ادامه داد كه ریحانه را اعدام كردند چون یك اطلاعاتی را كشته بود و سپس در صندلی عقب نشست و دو مرد جوان دیگر حرف او را تائید كردند. و همه شروع كردند به فحش دادن به بالایی ها.

با مترو خودم را رساندم به ایستگاه حرم كه نزدیك به بهشت زهرا است. راننده ای فریاد می زد ریحانه جباری سوار شو! معلوم بود كه تعداد زیادی خواهان رفتن به قطعه 98 بوده اند. چند نفر سوار شدیم حدود ده و ربع به محل رسیدم جمع كثیری جمع بودند و تازه پیكر ریحانه را با برانكارد بر سر مزار آورده بودند. مادر ریحانه استوار و خونسرد بر بلندی خاكی كه از درون مزار بیرون ریخته بودند ایستاده بود. جمعیت دور مزار اكثرا زن بودند و برخی از جمله خواهر ریحانه به شدت گریه می كردند. همان دقایق اول مادر ریحانه با صدای رسا اعلام كرد كه من مادرم ولی ریحانه به من گفته بود كه گریه و زاری نكنید و لباس سیاه نپوشید و بدین خاطر من گریه نمی كنم و از شما می خواهم كه به افتخار ریحانه كف بزنید و هله هله كنید. جمعیت هلهله سرداد و كف زد. خواهر ریحانه به شدت گریه می كرد و زمانی كه پیكر ریحانه را به درون قبر كه حدو دو سه متر گود بود می بردند او ضمن گریه مرتب می گفت ببخش ریحانه ببخش. و از طرفی به طرف دیگر می رفت. هنگامی كه پیكر در قبر مستقر شد او فریاد زد ریدم به این دین  آخر این چه دینی است. نیروهای اطلاعاتی در میان جمعیت با لباس شخصی بودند و هر كسی را كه اقدام به گرفتن فیلم می كرد را فوری به سراغش می رفتند و تلاش می كردند كه دوربین یا موبایلش را بگیرند. از جمله دختر جوان شجاعی كه به دور دستش فرهور پیچیده بود را زمانی كه می خواست فیلم بگیرد مردی شخصی پوش به وی حمله كرد و خواست كه دوربین را بگیرد اما دختر با همه نیرو او را هل داد و اجازه نداد كه موبایلش را ببرند. و گفت من از مردن نمی ترسم و حق من است كه اینجا باشم و علیه ظلم هستم.

مردی كه به نظر پدر ریحانه بود تلاش می كرد كه كمك كند اما یك اطلاعاتی از همان ابتدا كنار مادر ریحانه ایستاده بود و تلاش می كرد كه كارها را توسط آدم های خودش به سرعت انجام بدهد . زمانی كه شروع كردند به خاك ریختن روی پیكر ریحانه خواهر او وارد قبر شد و سعی می كرد كه پیكر او را در آغوش بگیرد . در این لحظه مادر به وی  به آرامی گفت  دخترم بیرون بیا. و در این لحظه مردی با لهجه كردی فریاد زد  ظلم باقی نمی ماند او فورا مورد هجوم چند لباس شخصی قرار گرفت. بعدا معلوم شد كه خانواده پدر ریحانه جباری از كردهای كرمانشاه هستند و اكثرا كردی صحبت می كردند. زن دیگری كه سیاهپوش بود چند بار گفت كه ریحانه مانند یك مرد مبارزه كرد و او شهید است. كاش می گفت مانند یك شیر زن! 

آقای فروغی وكیل ریحانه نیز در مراسم حضور داشت و طی سخنان كوتاهی اعلام كرد كه ریحانه جباری نتوانست از حقوق خودش دفاع كند و قوه قضائیه نیز نگذاشت كه این پرونده ابهاماتش رفع شود. و اظهار داشت كه دنبال پرونده را خواهد گرفت. البته معلوم نیست كه آیا این قول او مانند قول های قبلیش باشد.

پرونده ریحانه جباری حدود هفت سال طول كشید وكیل اول او آقای مصطفائی كه اكنون در خارج بسر می برد و در واقع به خاطر دفاعیاتش از چندین پرونده پر ابهام توسط قوه قضائیه مدتی در زندان بسر برد و سپس به خاطر پرونده سكینه محمدی به خارج متواری شد. وكیل دوم ریحانه جباری صمد خرمشاهی بود كه بعد از مدتی فروغی جای وی را گرفت او تلاش كرد كه دادگاه ریحانه دوباه برگزار شود اما جانیان حاكم این اجازه را ندادند و با دوز و كلك پرونده را بستند در حالیكه شیخی متهم دیگر پرونده هیچگاه تحت تعقیب قرار نگرفت.

در این مراسم آقای فراهانی پدر گلشیفته فراهانی به همراه چند هنرمند دیگر سالمند حضور داشتند.

مزدوران اطلاعاتی با سرعت هر چه تمام تر مزار را پر از خاك كردند . و از حاضرین خواستند كه محل را ترك كنند. مادر ریحانه گفت كه به من گفته اند كه حرف نزنم و ضمن تشكر از شركت كنندگان  ریحانه از آنان خواست كه به تالار مسعود واقع در تهران نو بروند. حاضرین چند دسته گل بزرگ را بر مزار ریحانه گذاشتند. در لحظات آخر چند زن به دور مزار حلقه زده و به شدت گریه می كردند. و جمعیت رفته رفته به سوی ماشین ها می رفتند كه حدود بیست موتور ضد شورش به همراه چند ون گشت ارشاد از خیابان مجاور مزار عبور كردند و مواظب بودند كه جمعیت شعار ندهد.

گفته می شود كه قبل از آغاز مراسم بسیاری از مردمی را كه قصد شركت در مراسم را داشتند را برگردانده بودند .

ریحانه در یك پیام صوتی ضبط شده كه در فیس بوك و سایت های اینترنتی موجود است قاضیان پست جمهوری اسلامی را متهم به شكنجه و دروغگویی و توطئه كرده بود. او گفته بود كه در ایران زنان را به جرم زیبا بودن صورت یا زیبا بودن صدا و یا زیبا بودن اندیشه سركوب می كنند و اینكه مرگ پایان زندگی نیست. او همچنین وصیت كرده بود كه در صورت اعدام خواهان اهداء اعضای بدنش مثل قلب و كلیه و ...به نیازمندان است. اما به نظر می آید كه مزدوران وزارت اطلاعات صلاح ندیدند كه این امر انجام شود چون به شدت به ضررر طرح های مزورانه شان تمام می شد.

بدین نحو وزارت اطلاعات با عجله بی مانند از ترس اعتراض مردم ریحانه را به خاك سپرد . اما ریحانه جباری با مقاومت بی مانند در مقابل خواست وزارت اطلاعات از كانال فرزند سربندی مقتول برای انجام یك مصاحبه تلویزیونی و دروغ خواندن انهامش در مورد قصد تجاوز سربندی مقتول مبنی بر تجاوز مرگ را پذیرا شد و همچون ندا آقا سلطان و سحر محمدی ها و ستار بهشتی ها  وهزاران دیگر فرزندان خلق كه در راه مبارزه با ارتجاع اسلامی حاكم جان باختند مانند یك قهرمان مرگ را پذیرا شد اما در اذهان ملیون ها زن و مرد این سرزمین ماندگار شد . یادش گرامی باد.

 گرامی باد خاطره ریحانه جباری قهرمان!

درود بر مادر مبارز ریحانه جباری شعله پاكروان و پدر رنجدیده فریدون چباری و خواهر و خانواده ریحانه جباری!

 باشد تا با ادامه مبارزه برای سرنگونی ررژیم توحش اسلامی كل قوانین پوسیده قضائیه جمهوری اسلامی را به همراهان سران  جنایتكارش مانند پور محمدی ها و لاریجانی ها و خامنه ای ها و روحانی ها و احمدی نژادها را  به زباله دان تاریخ بفرستیم. و در دادگاه های عادلانه خلق به همه این جنایات رسیدگی كنیم!

 پنجم آبان 93