Print  |  close
ورود آشکار امپریالیسم روسیه به گرداب جنگ سوریه

ورود آشکار امپریالیسم روسیه به گرداب جنگ سوریه

 

زمانی جرج بوشِ پسر از حملات 11 سپتامبر 2001 برای تحکیم و گسترش منافع جهانی و هژمونی امپراتوری آمریکا استفاده کرد. چنین بود که جنگ علیه ترور آغاز شد. حالا همین حربه را امپریالیسم روسیه به کار گرفته است و این بار تحت عنوان جنگ علیه تروریسم داعش.

تحرکات نظامی روسیه در جبهۀ سوریه، صحنۀ خاورمیانه و صف آرایی های بین المللی را پیچیده تر کرده است. در پی تهاجم نظامی روسیه از هفته گذشته و شلیک موشک های کروز روسیه از ناو جنگی مستقر در دریای خزر، اعتراض فزایندۀ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کشورهای عضوش را شاهد بوده ایم. ناتو در آخرین بیانیه اش اعلام کرده که به خاطر تعرض ارتش روسیه به حریم هوایی ترکیه، نیرویش در ترکیه را تقویت خواهد کرد. دولت آمریکا، روسیه را متهم می کند که هدفش تضعیف داعش نیست؛ بلکه می خواهد به اپوزیسیون میانه رو و تعلیم یافتۀ سازمان سیا و غرب ضربه بزند. همزمان هفت کشور (شامل عربستان، قطر، ترکیه و چهار کشور غربی) بیانیه ای مشترک صادر کرده از روسیه خواسته اند از حمله به نیروهای میانه رو دست بردارد. دولت ترکیه نیز جداگانه اعلام کرده که هدف حملات روسیه نه تضعیف داعش بلکه تقویت دولت بشار اسد است. داوود اوغلو نخست وزیر این کشور تاکید می کند که نمی خواهیم تضادمان با سوریه به تضاد ترکیه ـ روسیه تبدیل شود. اگر روسیه واقعا می خواهد با داعش بجنگد بیاید همراه هم بجنگیم.

در مقابل همۀ این اعتراض ها، دولت روسیه اعلام کرده که قبل از حمله، توافق تلویحی آمریکا با انجام این کار را کسب کرده است. این در حالی است که اوباما سیاست روسیه در سوریه را محکوم به شکست می داند و تاکید می کند که اصرار ایران و روسیه برای در قدرت ماندن اسد، سوریه را به نابودی می کشاند. ظاهرا دلیل مخالفت اوباما علیه روسیه نه دخالت نظامی علیه داعش بلکه استفادۀ روسیه از فرصت به دست آمده برای تضعیف نیروهای به اصطلاح میانه رو وابسته به آمریکا و غرب با هدف محکم کردن زیر پای بشار اسد است. اینک روس ها خبر از ادامۀ عملیات نظامی علیه نیروهای مخالف اسد در سه چهار ماه آینده می دهند.

هدف اصلی روسیه از اقدام مستقیم نظامی در حمایت از دولت سوریه پیدا کردن جای پای بیشتر در منطقۀ خاورمیانه است. بیش از 5 سال است که سوریه و کشورهای مختلف منطقه یکایک در گرداب جنگ های داخلی و نیابتی فرو رفته اند. این جنگ ها صحنۀ رقابت آشکار و پنهان قدرت های امپریالیستی و دولت های مرتجع منطقه است. حالا روسیه منافع خود ـ و جایگاه آیندۀ خود در تناسب قوای بین المللی ـ را در آن دیده که با نیروی اسلحه، وزنۀ سیاست و دیپلماسی رقابت جویانه اش را سنگین تر کند. روسیه پس از آمریکا دومین نیروی نظامی جهان را در اختیار دارد. توانایی نظامی همراه با برخورداری از بزرگترین ذخایر نفتی و گازی دنیا به روسیه امکان حضور موثر در رقابت جهانی را می دهد. گرایش ناگزیر روسیه مثل هر قدرت امپریالیستی بزرگ دیگر این است که میدان نفوذ سیاسی ـ اقتصادی ـ نظامی خود در سطح بین المللی را گسترش دهد. در این راستا، مقاطعی فرا می رسد که دخالت گیری نظامی و جنگ مستقیم امپریالیستی نیز برای حفظ حیات امپراتوری و امکان مقابله با رقبا ضروری می شود.

درگیری نظامی روسیه در سوریه، نه اولین اما مهمترین گام در دخالت گری های نظامی پس از فروپاشی شوروی در خارج محدوده نفوذش است. روسیه تحت رهبری پوتین پس از کشمکش های طولانیش با آمریکا و اروپا و دست اندازهای جدی که پس از جنگ اوکراین با آن روبرو شده قصد دارد از ضعف آمریکا و اروپا در حل تضادهای فزایندۀ خاورمیانه وارد صحنه شود. در عین حال این جوابی است به پیشروی های ناتو که هر چه بیشتر دامنه نفوذ خود را به شرق گسترش داده است. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، چند ماه پیش قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سفری به روسیه داشت (همان سفری که اعتراض آمریکایی ها را در ماه اوت به دنبال داشت) و وضعیت خراب حکومت بشار اسد را به پوتین گزارش کرد. سلیمانی به روس ها گفته بود اگر در فرصت مناسب اقدام نکنید تنها پایگاه دریایی نظامی خود در خاورمیانه را هم از دست خواهید داد. متعاقب همین سفر بود که سلیمانی اعلام کرد وضعیت نظامی سوریه بزودی دستخوش تغییر خواهد شد. امروز دو ماه پس از آن دیدار و به دنبال حمایت های بی دریغ نظامی روسیه به ارتش اسد که در هماهنگی با حضور سپاه پاسداران و کمک های نظامی جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان به نیروهای دولت سوریه انجام می گیرد، شاهد برخی پیشروی های ارتش این کشور علیه مخالفینش هستیم.

اما این تازه ابتدای راه مداخلات و حملات نظامی چند جانبه است. تشتت و بی نظمی و ناامنی بیشتر، جا به جایی گسترده تر مردم منطقه و کشتارهای عظیم تر در افق نمایان است. همانطور که تجاوز و اشغال نظامی عراق توسط امپریالیسم آمریکا و متحدانش برای مردم خاورمیانه نتیجه ای جز کشتار و تخریب و آوارگی در پی نداشت، مداخلۀ نظامی مستقیم روسیه در جنگ های جاری در این منطقه نیز فقط به گسترش ابعاد این فاجعه کمک خواهد کرد. تا زمانی که خاورمیانه عرصه سلطه و غارت امپریالیستی، حاکمیت دولت های مرتجع مذهبی و غیرمذهبی و میدان رقابت های بین المللی است وضع همین خواهد بود و بدتر هم خواهد شد. اما این میدان پر آشوب، یک سوی دیگر هم دارد. عرصۀ شکل گیری و گسترش مبارزات طبقاتی و اجتماعی و انقلابی نیز همین جاست. این همه فشار و فلاکت و دهشت، نیروی انفجاری عظیمی را انباشته و متمرکز می کند. همین شرایط بی ثبات و تکان دهنده و به سرعت در حال تغییر، امکانات و فرصت های قابل تصوری نیز در اختیار افق کمونیسم انقلابی و راه انقلاب ریشه ای و قهرآمیز قرار می دهد تا با گشودن مسیری نوین و رهایی بخش در برابر توده های مردم این صحنۀ را سراسر دگرگون کنند.

 

مرگ بر امپریالیسم

زنده باد انقلاب

زنده باد کمونیسم

 

حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)

شانزدهم مهرماه 1394

2015-10-08